22.8 C
Lefkoşa
Pazar, Nisan 21, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaFotoğrafçılıkYemek fotoğrafçılığına yeni başlayanlar için kılavuz.

  Yemek fotoğrafçılığına yeni başlayanlar için kılavuz.

  Deneyimli fotoğrafçıların bu bilgilendirici ipuçlarıyla yiyecek fotoğrafçılığında şansınızı deneyin.

  Dışarıda güzel bir restoranda yemek yediğinizi hayal edin. Atmosfer, aydınlatma ve dekor, hepsi çok güzel. O anda göz kamaştırıcı yemeğiniz geliyor. Tabağınızın fotoğrafını çekmek için mükemmel zaman gelmiş gibi görünüyor. Ancak bu düşük ışık ayarında çekilen yiyecek fotoğrafları, olması gerektiği kadar iyi görünmez. Nefis trüf mantarlı spagetti ve lezzetli sülün artık düz, yavan ve iştah kapatıcı görünüyor. Ne oldu?

  Harika yiyecek fotoğrafçılığı, dikkatli planlamayı ve yalnızca bir bas-çek fotoğraf makinesinden fazlasını gerektirir. Mutfak fotoğrafçılığı dünyasına doğru yolculuğunuza başlarken profesyonel fotoğrafçıların bu görüşlerini ve ipuçlarını göz önünde bulundurun.

  Yiyecek fotoğrafçılığının gerçekliği.
  Öncelikle, yiyecek fotoğrafçılığı endüstrisi hakkında biraz bilgi sahibi olmak önemlidir. Deneyimli fotoğrafçı ve eğitimci Ben Long şöyle söylüyor: “Bir yemek dergisinde veya gerçekten üst düzey bir yemek kitabında profesyonel yemek fotoğraflarına baktığınızda arzu ettiğiniz şey bu olabilir ancak çekimleriniz böyle görünmediğinde hayal kırıklığına uğramayın. Bunun gibi bir durumda, temel olarak yiyeceklere saç ve makyaj yapmaya gelen profesyonel bir yemek stilisti olduğunu unutmamalısınız. Yiyecekleri tasarlamak için müthiş numaraları var ve hepsi de yiyecekleri zehirli ve yenmez hale getiriyor.”

  “Bu nedenle, sadece bir yemek hazırlayıp onu çekmeye çalışıyorsanız profesyonel bir yemek stilisti olan birine kıyasla doğal olarak dezavantaja sahip olursunuz. Ancak bu denemekten vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Tek yapmanız gereken kendiniz için ulaşılabilir, gerçekçi hedefler belirlemek. Aksi takdirde, kafanızı duvarlara vurursunuz.”

  Long şöyle devam ediyor: “Profesyonel bir yemek fotoğrafı setinde gerçekten yiyebileceğiniz çok az şey var. Profesyonel yiyecek fotoğrafında, gördüğünüz buz küpü çok nadiren gerçektir. Suyun marulun üzerine sıçraması gerçek değildir. Yiyecek fotoğrafçılarının kullandığı çok sayıda numara var. Bu nedenle, sadece bir yemek hazırlayıp onu çekmeye çalışıyorsanız profesyonel bir yemek stilisti olan birine kıyasla doğal olarak dezavantaja sahip olursunuz. Ancak bu denemekten vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Tek yapmanız gereken kendiniz için ulaşılabilir, gerçekçi hedefler belirlemek. Aksi takdirde, kafanızı duvarlara vurursunuz.”

  “Profesyonel bir yemek fotoğrafı setinde gerçekten yiyebileceğiniz çok az şey var.”

  Sıfırdan başlayın.
  Artık bunu göz önünde bulundurarak nesnenizi zehirli hale getirmeden iştah açıcı yiyecek fotoğrafçılığı yapabilirsiniz. Biraz deneyim kazanmak istiyorsanız temel bilgilerle başlayın. Yiyecek fotoğrafçısı Sarah Aagesen şöyle diyor: “Genellikle her zaman bir plan yapmaya çalışırım. Başlamadan önce uygulamayı düşündüğüm bir stilim vardır.” Bu nedenle başlamadan önce ihtiyacınız olan malzemelere, aksesuarlara ve ekipmanlara sahip olduğunuzdan emin olun.

  “Genellikle her zaman bir plan yapmaya çalışırım. Başlamadan önce uygulamayı düşündüğüm bir stilim vardır.”

  Zamanlama da dikkate alınması gereken bir konudur. Nesneniz dondurma veya buzlu içecek gibi donmuş bir şeyse görsel olarak oldukça hızlı bir şekilde değişebilir. Bu sorunu çözmek için yiyecek ürününüzle ilgili araştırma yaptığınızdan ve bunun birden fazla örneğini aldığınızdan emin olun. Her meyve veya soğuk ikram yenebilecek kadar iyi değildir, bu nedenle seçeneklere sahip olmak çok önemlidir. Ayrıca nesnenizin sıcak mı yoksa soğuk mu servis edildiğini de göz önünde bulundurun. Sıcak buhar, ışığınızı ve gölgelerinizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, çekime başlamadan önce sıcak bir nesnenin soğumasını bekleyin. Önceden plan yapın ve yiyeceğinizin nasıl iştah açıcı görünebileceğini düşünün.

  Yerinizi seçin.
  Nesnenizin ne olacağını öğrendikten sonra çekim yapmak için bir yer seçmenin zamanı gelmiştir. Yiyecek öğenizin yer seçiminde etkisi olması gerekir. Long şunları diyor: “Çektiğiniz doku önemli olabilir. Akdeniz salatasını çekiyorsanız etrafta birçok rustik Amerikan kültürü ürünü olmasını istemezsiniz. Salata kasesinin altında taş, fayans ya da buna benzer bir şey istersiniz.”

  “Çektiğiniz doku önemli olabilir. Akdeniz salatasını çekiyorsanız etrafta birçok rustik Amerikan kültürü ürünü olmasını istemezsiniz. Salata kasesinin altında taş, fayans ya da buna benzer bir şey istersiniz.”

  Bu yemek normalde nerede yenebilir? Hamburger fotoğrafı çekiyorsanız uyumsuzluğu ve kontrastı stilistik ve sanatsal bir seçim olarak uygulamayacaksanız hamburgeri büyük ihtimalle beyaz bir keten masa örtüsünün üzerine koymazsınız. Yer ve düzenleme kararları ışık seçimlerinizi ve seçeneklerinizi de belirleyecektir.

  Yiyecek fotoğrafınızı ışıklandırma.
  Aagesen, yiyecek fotoğraflarınız için doğrudan güneş ışığı kullanımına karşı uyarıda bulunuyor. Ancak bu doğal ışığın her zaman ideal olmadığı anlamına gelmez. “Doğrudan güneş ışığı gelmiyorsa bir pencereden ya da ışığı dağıtan bir beyaz perdenin ardından çekim yapmayı değerlendirin.” diyor. Kapalı ve bulutlu günler, yiyecek fotoğrafları çekmek için ideal olabilir. Dışarıda yiyecek fotoğrafları çekmek mantıksız görünebilir ancak Aagesen bazen en iyi ışığı burada bulacağınızı söylüyor.

  Bulutlu havanın doğal ışığı yoksa da korkmayın. Elinizde birkaç softbox ışık da aynı işi görebilir. Işığı tavandan yaymayı deneyin veya nesnenizin karşı taraflarına yapay ışıklandırma kurun. Bu, ışığı dengeleyebilir ve gölgelerin çoğunu ortadan kaldırabilir. Tepenizdeki ev tipi ışıklarla çekim yapmayı denemeyin. Bu, beyaz dengenizi bozabilir. Ev tipi ışıklar, yiyeceklerinize istenmeyen turuncu veya sarı renkler katarak bu yiyeceğin iştah kapatıcı görünmesine neden olabilir.

  Yiyecek fotoğrafınızı tasarlama.
  Yiyecek fotoğrafçılığında yiyeceği ve çekimi tasarlamanız gerekir. Yiyeceği tasarlarken doğal görünüm elde etmeyi amaçlayın. Mükemmel görüntü elde etmek için endişelenmeyin; iştah açıcı görünmesine odaklanın. Örneğin, bir smoothie kasesi çekiyorsunuz. Aagesen şöyle açıklıyor: “Belki de sadece kasedeki smoothie ile hiç alışılmadık bir şekilde çekime başlarım. Bir şeyler ekleyerek fotoğraf çekmeye devam ederim. Bu yüzden çok fazla ileri gitme veya çok fazla ekleme durumuna karşı her adımda deneme yaparım. Bazen birkaç şey eklediğinizde ‘Daha az malzemeyle daha iyi görünüyordu’ diye düşüneceksiniz.”

  Yiyeceğinizi tasarladıkça fotoğraf çekmek ve belgelemek ihtiyacınız olan çekimi elde etmenize yardımcı olabilir. Bu ayrıca ilerlemenize bakmanıza ve yiyecek kompozisyonunuzda nelerin değiştirilmesi veya farklı yapılması gerektiğini belirlemenize olanak tanır.

  Aagesen, yiyecek fotoğraflarını tasarlamak için benzer bir yöntem kullanıyor. “Genelde başladığımda, gerçekten basit şeylerle, içinde sadece kase olan, temiz bir arka planla bir veya iki çekim yaparım. Daha sonra bir seçenek haline geldiğinde aksesuarları kullanmaya başlarım.”

  Çekimi tasarlamak söz konusu olduğunda, aksesuarlar önemlidir. Sunacağınız tarifteki malzemeleri kullanmak yiyecek fotoğrafları için iyi bir seçim olabilir. Çeşitli mutfak gereçleri, peçete ve el havluları da kullanın. Görüntünüze ilginç bir doku ve renk katabilirler. Çekiminize çiçek veya taze yeşillik ekleyerek denemeler yaparak görüntülerinize biraz çeşitlilik katabilirsiniz. Bu estetik daha az gerçekçi olsa da, kendi tarzınızı geliştirmek sizin elinizdedir ve diğer görüntülerinizle hoş bir kontrast yakalayabilir.
  Yiyecek fotoğraflarınızı çekme.
  Yiyecek fotoğrafı çekerken enstantane hızı ve alan derinliği konusunda dikkatli olun. Odak çok önemlidir. Örneğin, çektiğiniz etikette metin varsa DSLR fotoğraf makinenizdeki enstantane hızınızın çok yavaş olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Hafif bir hareket ambalaj metnini bulanıklaştırabilir ve çekimi bozabilir. Aagesen, genellikle 2,5 ile 4,6 arasında daha düşük diyafram açıklığıyla çekim yapıyor ancak bazen üstten çekim yapmak için bunu artırıyor. Odak alanınıza dikkat çekmek için derin veya sığ alan derinliği önemli olabilir. Arka planı bulanıklaştırmak, dikkat dağıtan ayrıntıları ortadan kaldırmak için etkili olabilir. Ancak çok daraltmayın, aksi takdirde yiyeceğin tamamı odakta kalmayabilir.

  Kompozisyonunuzu düşünün ve üçte bir kuralını da kullanmayı deneyin. Fotoğrafçı Samuel Nute, “Kadrajınızın dokuz farklı bölüme ayrıldığını düşünün ve bu bölgelerden altısını dolduranın ne olduğunun farkında olmaya çalışın.” diyor. En önemli kompozisyon öğelerini -ki burada yiyecek oluyor- bu çizgiler boyunca veya üçte birler kuralı ızgarasını oluşturan kesişme noktalarına yerleştirin. Fotoğrafçı Derek Boyd’a göre, yiyecek fotoğrafçılığı natürmort fotoğrafçılığına benzer ve üçte bir kuralını kullanmak “tüm fotoğraflarınızın anında daha iyi görünmesini sağlayabilir”. Bu tür kompozisyon araçlarını aklınızda tutmak, yiyecek fotoğrafçılığınızı daha başarılı hale getirebilir. Çekim sırasında kompozisyonu oturtamazsanız post-prodüksiyonda fotoğraf düzenlemeyi unutmayın. Çekimi mükemmelleştirmek için daha sonra her zaman kırpma yapabilir ve renkleri düzenleyebilirsiniz.

  Hem tripod kullanmayı hem de elde çekim yapmayı deneyin. Bu, size aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli fotoğraflar sağlar. Bazen fotoğraf makinenizi hareket ettirirken, fotoğrafınız için beklenmedik bir şekilde daha iyi bir kompozisyon bulabilirsiniz. Hareket etmek, kamera açılarını test etme ve kompozisyonu deneme fırsatı sunarken, tripod yakın çekim gibi belirli bir yiyecek çekimini mükemmel hale getirmenizi sağlar.

  “Kadrajınızın dokuz farklı bölüme ayrıldığını düşünün ve bu bölgelerden altısını dolduranın ne olduğunun farkında olmaya çalışın.”

  Fotoğrafçılığın tüm alanlarında olduğu gibi, yiyecek fotoğrafçılığı da pratik yaparak mükemmel hale gelir. Profesyonelce tasarlanmış fotoğraflara bakarak cesaretinizi yitirmeyin. Dışarı çıkıp yeni bir şey deneyin. Afiyet olsun!

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR