21.3 C
Lefkoşa
Salı, Mayıs 21, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaFotoğrafçılıkNatürmort fotoğrafçılığı.

  Natürmort fotoğrafçılığı.

  Natürmort fotoğrafçılığı yalnızca yeni başlayanlar için değildir. Ayrıca profesyonellerin yeni fikirlerini test edebilecekleri veya kendi sanatlarını oluşturabilecekleri bir alandır. Fotoğrafçı Hannah Concannon’a göre, “Natürmort, çoğunlukla deney yapmak ve yeni şeyler denemekle ilgili, çünkü belli bir ışığın bir bilyeden güle nasıl yansıyacağını hiç bilemezsiniz.” Denemeye devam edin ve daha fazla deneyim edinerek becerilerinizi geliştirmeyi sürdürün.

  Natürmort fotoğrafçılığının kapsamı.
  Natürmort fotoğrafçılığı geçmişte klasik fotoğraf stüdyolarında veya güzel sanatlar sınıflarında yapılıyordu. Ancak fotoğraf makineleri değiştikçe natürmort fotoğrafçılığı da değişiyor. Concannon şöyle açıklıyor: “Instagram çağında herkes natürmort fotoğrafçısı. Natürmort artık tamamen kendi stilinizi geliştirmekle ilgili. Bu yüzden de kuralları yıkmanızı öneririm!”

  “Instagram çağında herkes natürmort fotoğrafçısı. Natürmort artık tamamen kendi stilinizi geliştirmekle ilgili. Bu yüzden de kuralları yıkmanızı öneririm!”

  Sanat yönetmeni ve fotoğrafçı Alex Tan şöyle diyor: “Sokaklarda veya vahşi doğada keşfedilmeyi bekleyen birçok ilginç natürmort var. En ilginç olan şeyler çoğu zaman her gün gördüklerimizdir.” Bulunan natürmort, fotoğrafçıları kendi ellerindeki araçları kullanarak etkileyici bir fotoğraf çekmelerini sağlayan yeni bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım doğaçlama olabilir; mükemmel bir natürmortu ne zaman gözetleyeceğinizi asla bilemezsiniz.
  Seyahat etmek, bulunan natürmort fotoğrafçılığını keşfetmek ve denemek için heyecan verici bir fırsattır. Seyahatlerinizde karşınıza çıkan küçük ayrıntılara odaklanın. Seyahatinizden broşürler ve tren biletleri gibi küçük eşyalar alın ve onları sonra natürmort fotoğraflarınızın nesneleri haline getirin. Natürmortun amacını belirlemek ve netleştirmek onu başarılı hale getiren şeydir.

  Yiyecek ve ürün fotoğrafçılığı, natürmort fotoğrafçılığının diğer örnekleridir. Ürün fotoğrafçılığının amacı bir şeyi belgelemek ve satmaktır ancak aynı kurallar geçerlidir: Işıklandırma, kompozisyon ve alan derinliği sonuçları büyük ölçüde etkiler. Ürünlerin fotoğrafını çekerken deneysel bir yaklaşım benimsemeyi de düşünebilirsiniz. Ürünlerinizi değişik açılardan ışıklandırın veya beklenmedik bir şekilde etiketten kırpın. Bu, etkileyici bir kompozisyon oluşturabilir.
  Profesyonellerden ipuçları.
  Natürmort fotoğrafçılık dünyasına adım atmadan önce sektörün profesyonellerinden şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

  1. Zaman kaybetmeyin. Tan, “Bir iki saat boyunca bir fotoğraf çekiyorsanız ve bu fotoğraf devam etmek için yeterince iyiyse genellikle o anda kendinizi dinlemeniz gerekir.” diyor. “Pek çok insan ilk saat içinde yüzde 80’e ulaşıp mutlu oldukları bir şey elde ederler ama bu mükemmel değildir. Sonrasında pek çok insan önümüzdeki dört saati mükemmeli elde etmek için ekstra yüzde 20 üzerinde çalışarak geçirecek.” Hiçbir fotoğrafçı gerçekten mükemmel olmayacaktır ama uygulama ve deneme yoluyla becerilerinizi geliştirebilir ve her zaman daha iyisi olabilirsiniz.

  2. Yaratıcılığınızı güçlendirin. Long ekliyor: “Kompozisyon becerilerinizi zorlayın. İlham almak istiyorsanız diğer işlere bakın. Dergileri karıştırın.” İlham kaynakları her yerde. Bu nedenle, yeni natürmort fikirlerini keşfetmek için kullanabileceğiniz kaynakları kullanmayı unutmayın.

  3. Doğru araçları edinin. “Natürmort fotoğrafçılığımı tamamen değiştiren şeylerden biri nesneleri kadife arka planda çekmekti.” diyor Concannon. “Ama ezilmiş kadife değil, gerçek siyah, mavi veya kırmızı kadife. Bu malzemenin yaptığı şey ışığı emmektir. Natürmortunuzdaki nesneyi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmanıza rağmen kadifenin gölgelerini görmeyeceksiniz.” Denemeye devam edin, natürmort fotoğrafçılığınızı geliştirecek beklenmedik yollar bulabilirsiniz.

  Natürmort fotoğrafçılığı, stüdyoda çekilmiş ve Rönesans natürmort resimlerini anımsatan klasik bir nesne veya kaldırımda bulunan terk edilmiş bir ayakkabının grenli görüntüsünü anımsatan birçok stili kapsar. Seçimlerinizi bilinçli bir şekilde yaparak güzel fotoğraflar ve yaratıcı fikirler için hayatınızı bir gelişme alanı olarak kullanın. Geriye yalnızca başlamanız kaldı.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR