25.8 C
Lefkoşa
Cuma, Nisan 12, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaDekorasyonKüçük evleri büyük gösteren mucize çözüm!

  Küçük evleri büyük gösteren mucize çözüm!

  Modern bir iç mekan, her zaman mekanınızın rahat olacağının garantisini vermez. Fakat küçük dokunuşlarla alanların genişliğini artırabilirsiniz. Her şey daha küçük ayrıntılarla ilgili.

  KÜÇÜK EVLERİ BÜYÜK GÖSTEREN MUCİZE ÇÖZÜM! PERDE VE DUVAR KAĞIDI…

  Bazen perde, duvar kağıdı veya halı gibi basit şeyler evinizin oranlarını değiştirebilir. Onların yardımıyla odanızı görsel olarak büyütebilir veya küçültebilir ve aydınlatmayı da ayarlayabilirsiniz. İşte bulunduğunuz ortamı olduğundan küçük gösterebilecek birkaç nesne.

  BÜYÜK BASKILI DUVAR KAĞIDI

  Duvar kağıdına büyük baskı çok fazla dikkat çekebilir ve bir odayı olduğundan daha küçük gösterebilir. Bunun tam tersi bir etkiye sahip olmak istiyorsanız, daha açık renkler ve küçük baskılı duvar kağıdını seçebilirsiniz. Bu sayede daha fazla ışığı yansıtarak odanın daha açık ve havadar görünmesini sağlayabilirsiniz.

  AÇIK KİTAPLIKLAR

  Açık kitaplıklar kalabalık ve düzensiz görünebilir. Eğer odanız küçükse, böyle bir kitaplıkla daha da küçük görünecektir. Tasarımcı Kim Gordon, “Kapağı olan bir kitaplık deneyin, böylece tüm dağınıklığı saklayabilirsiniz.” tavsiyesinde bulunuyor. En sevdiğiniz kitapların tümünü yine de okuyabilirsiniz, ancak onları odanızın renk düzenine uygun bir çantada tutmak ve görsel olarak çok düzensiz olmasını önlemek, odanızın çok daha büyük görünmesine yardımcı olacaktır.

  L KOLTUK

  Son günlerde oldukça popüler bir dekorasyon ürünü olan L şeklindeki koltuklar, alanınızı sınırlayabilir ve işlevsiz hale getirebilir. L şeklindeki koltuklar, geniş bir alanda oldukça iyi sonuçlar verse de dar alanlarda daha fazla kısıtlamaya sebep olabilir.

  DEKORU GÖZ HİZASINDA YAPMAK

  Tavanlarınız ne kadar alçakta olursa olsun, her şeyi göz hizasında tutmanın daha küçük bir alan yanılsaması yarattığını fark etmeyebilirsiniz. Ancak tavanı daha uzun göstermek ve bu nedenle odayı daha büyük göstermek zor değildir.

  İç tasarım ve mobilya tasarımcısı John Linden, “Raflar, dekorasyonlar, her şey normalden daha yükseğe asın” diyor. Bu durum, gözü tavana doğru çekmeye yardımcı olarak bir bakıma, daha fazla alan görünümüne sahip olmanızı sağlıyor.

  YANLIŞ AYNA KONUMU

  Elbette, kendinize bakmak için bir ayna kullanabilirsiniz, ancak yansıtıcı özellikleri sizin yararınıza olabilir. Country Living UK dergisinin editörü Emma Pritchard, pencerenin önüne bir ayna yerleştirilmesini tavsiye ediyor. Yatak odanızı veya oturma odanızı görsel olarak daha ferah hale getirecek doğal ışık katacaktır.

  ODANIN GİRİŞİNDE MOBİLYA

  Kapının yanında duran bir sandalye bir oturma odasını, mutfağı veya yatak odasını daraltabilir veya odanın yeterince geniş olmadığı hissine kapılmanıza sebep olabilir. Mümkünse, masif mobilyaları tek bir duvara gruplayın. Bu, alanı genişletmeye ve odaya birkaç santimetre daha eklemeye yardımcı olacaktır

  KALIN PERDELER

  Saten veya kadifeden yapılmış kalın perdeler, tavanın daha alçak görünmesini sağlar ve odada görünmez bir duvar oluşturur. Ayrıca pencereden gelen ışığı da emer. Keten gibi dökümlü, pürüzsüz kumaşlar, iç mekanı daha canlı hale getirebilir.

  AYAKLARINI GÖREMEDİĞİNİZ SANDALYE VE KOLTUKLAR

  Bacaklarını göremediğiniz bir kanepe ya da sandalye çok daha hantal görünüyor. Mobilyanızın ayaklarını görebilmek, odanızın daha az dağınık görünmesine ve biraz daha fazla açık alan bırakmasına yardımcı olabilir.

  UZUN SIRTLI MOBİLYALAR

  Çok uzun olmayan bir yatak veya sandalye, bir odayı daha geniş gösterecektir. Dar yatak odalarında, Asya tarzında alçak bir yatak uygun olabilir. Oturma odası için, alanınızın daha açık görünmesini sağlayacakları için arkası çok uzun olmayan (ancak rahat) sandalyeler seçebilirsiniz.

  MOBİLYALAR ÜZERİNDE KOYU VEYA ÇOK RENKLİ BATTANİYELER

  Koyu renkler, alanı görsel olarak küçültür. Koyu renkli bir battaniye, aydınlık odayı ışıntan mahrum bırakacak ve görsel olarak daraltacaktır. Çok renkli bir battaniye üzerini örttüğünü mobilyalarla birlikte aynı etkiyi yaratabilir. Açık renkler ise odanın boyutunu artırarak ferah bir ortam sağlayabilir.

  MOBİLYALARA ORANLA KÜÇÜK HALI VE KİLİMLER

  Sabah uyandıktan sonra sıcak bir halıya basmak çok güzel, özellikle soğuk bir iklimde yaşıyorsanız. Bu iç ayrıntıyı seçerken, boyutu hakkında düşünmek önemlidir. Küçük bir halı, iç mekanı daha parçalı hale bir getirir ve alanı daraltır. Bu etkiyi önlemek için yeterince büyük bir halı seçmeli veya tamamen halısız bir ortam oluşturmalısınız. Mobilyanın tamamı veya sadece ön ayakları halının üzerinde olmalıdır.

  BÜYÜK OYUNCAKLAR

  Peluş ayılar gibi büyük boyutlu doldurulmuş oyuncaklar, evinize hoş bir görünüm sağlasa da aynı zamanda alanın daralmasına neden olabilir. Oyuncaklar fazla dikkat çektiği için alanın kendisini görememek sıkışmışlık hissine yaratabilir. Bu nedenle eğer büyük bir eviniz yoksa oyuncakları bir sepet içinde tutabilirsiniz.

  YER AYDINLATMALARI

  Tek başına yer aydınlatmaları, bir dengesizlik yaratabilir ve alanınızı aydınlatmak için yeterli olmayabilir. Bu lambalar tavanınızı parlak bir şekilde aydınlatabilirken, odanın geri kalanına çok az ışık vererek küçük ve karanlık görünmesine neden olabilir. Eşit aydınlatma sağlayan farklı tipte lambalar seçmek daha iyidir.

  DUVARA DAYALI MOBİLYALAR

  Küçük dairele sahipleri genellikle mobilyalarını duvarlara doğru itmeye çalışırlar. Bu mantıklı görünüyor, ancak kişinin beklediği sonucu vermeyebilir. Tüm mobilyaları duvarlara göre düzenlerseniz, oda, alanı aydınlatan unsurlardan yoksun kalabilir. İç mimar Anne Hepfer bu soruna kolay bir çözüm sunuyor. “Mobilyaları duvarlardan uzağa süzmeyi deneyin. Mantığa aykırı görünebilir, ancak bir oturma odasını daha büyük göstermek için mobilyaları duvarlara doğru itmeyin “diyor. “Bunun yerine, alanda daha iyi bir denge hissi yaratmak için mobilyaları duvarlardan uzaklaştırın.” tavsiyesinde bulunuyor.

  GERGİ TAVAN

  Gergi tavanlar aşınmaya dayanıklıdır, montajı kolaydır ve ayrıca geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Bununla birlikte, bu tür tavanların, bir evi yenilerken veya satın alırken dikkate almanız gereken önemli bir dezavantajı da bulunur. Odayı yalnızca görsel olarak değil, aynı zamanda pratik olarak da küçültürler. Küçük bir daire için kritik olabilecek teknik ve malzemeye bağlı olarak, monte edildiğinde oda yüksekliği yaklaşık 11 inç azaltılır. Tavanın birkaç seviyesi varsa, odayı daha da küçük gösterecektir. Tüm bu ayrıntıları dikkate alarak yapacağınız dekorasyon, evinizin her alanında aradığınız ferahlığı bulmanızı sağlayabilir.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR