22.8 C
Lefkoşa
Pazar, Nisan 21, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaDekorasyonBohem Tarzı Ev Dekorasyonu Önerileri

  Bohem Tarzı Ev Dekorasyonu Önerileri

  Her ev, içinde yaşayan insanların karakterlerinden bir parça taşır. Evin dekorasyonu, renkleri, düzeni gibi elementler ile ev kendini anlatır. Bu yazımızda romantik, neşeli, sanatsal ve renkli bir karaktere sahip Bohem tarzı dekore edilmiş evleri inceleyeceğiz.

  Bohem Dekorasyon Nedir?

  Bohem tarzı Fransa’da tanımlanmış olan bir akımdır. Göçebe hayat yaşayan, özgür ve gezgin ruhlu çingene kültüründen esinlenen Bohem tarzı günümüzde pek çok alanda kendini yansıtmaktadır.

  Kalabalık, renkli, canlı ve özgür bir dekor düzeni taşır. Hatta düzensiz bir dağılım da diyebiliriz. Özellikle moda ve tekstil alanında kendini gösteren Bohem tarzını hayatında güzel dekor parçaları ile sen de yaşatabilirsin.

  Bohem Tarzı Renkleri Nasıl Kullanılmalıdır?

  Renkler Bohem veya Boho tarzının en çok öne çıkan göstergesidir. Çingene kültüründen esinlenen Bohem tarzını canlı, parlak, pastel, mat, kontrast renkler ile yansıtabilirsin. Özgür bir dekorasyon tarzı uygularken aslında uyumsuz renkleri dahi bir arada kullanabilirsin. Sözde karmaşık gelen bu tarzı görseller ile daha iyi örneklendirebiliriz.

  Bohem Tarzında Desen Kullanımı

  Dekorasyonda Bohem tarzını yorumlarken kullanılabilecek en yaygın dekor ürünü tekstildir. Mobilyanın kaplamasında, ev içine yerleştirebileceğin battaniyelerde, kırlent ve yastıklarda gibi pek çok yüzeyde kullanabilirsin.

  Bohem tarzında desen kullanımı ise çoğunlukla geometrik formlar veya doğal baskılarda oluşur. Yani çiçek desenli bir koltuk, çizgili bir nevresim, örgülü bir battaniye bu tarzı destekleyecek ürünler arasındadır.

  Evinin sınırlarını tanımlayan duvarlarını farklı desen ve renklerde duvar kâğıtları ile canlandırman da mümkün. Eğer mobilyaların ile karmaşık bir görünüm vereceğini düşünüyorsan, desenli kâğıt yerine ağır ve koyu renkler de kullanabilirsin.

  Bohem Tarzını Yansıtan Alçak Oturma Birimleri

  Özgür ruha sahip olan Bohem tarzına göre dekor ürünleri alırken sık yer değiştirebilen mobilyaları tercih edebilirsin. Minderlerden oluşan oturma grubuna kırlent ve yastıklar ile rahat bir alan oluşturabilirsin. Alçak sehpa ve minderler ile bir oturma planı hazırlayabilir, evin duvar kenarlarına alçak koltuklar yerleştirerek dilediğin gibi yaratıcılığını kullanabileceğin mobilyalar rahat bir görünüm sağlayabilir.

  Duvar ve Zemin İçin Kilim Kullanımı

  Gezgin bir ruhu yansıtan Bohem tarzında, ağır mobilyalar sık tercih edilen bir tür değildir. Pratik konumlandırılabilen, rahatça yer ve form değiştirebilen mobilyaları kullanmanı öneririz. Bu mobilyaların yanında zeminde ve duvarda kullanılan dekor ürünleri için de geçerlidir.

  Ağır ve fazla alan kaplayan halıların yerine küçük boyutta kilimler tercih edilir. Aynı şekilde eğer duvar üzerinde bir renk veya desen değişimi yapmak istemezsen duvar üzerine kilim asmayı da düşünebilirsin.

  Bohem Tarzı Dekorasyonun Geometrisi: Daire

  Bohem tarzı dekorasyon ürünlerinde kimi zaman formda, kimi zaman desende görebileceğimiz bir geometri dairedir. Duvar dekorları, aksesuarlar, mobilya formları bu geometriyi kullanman için en uygun alanlardır.

  Bununla beraber daire formunu dekorasyonda kullanırken kendi yaratıcılığını da kullanabilirsin. Buna örnek olarak rüya kapanlar örebilir, daire formda kasnaklara işleyebilir veya aydınlatma için fenerleri kullanabilirsin.

  Ev Dekorasyonunda Bitki Kullanımı

  Doğanın kalabalığı ve özgürlüğünden esinlenen Bohem tarzında doğal ürünlerin kullanımı çok sık kullanılır. Farklı türde pek çok bitkiden bir kompozisyon oluşturarak evine canlılık katabilirsin. Geniş yapraklı çok yer kaplayan bitkileri tercih etmiyorsan, kaktüs çeşitlerini de tercih edebilirsin.

  Dekorasyona modern bir yorum katmak istersen dikey bahçeleri kullanmayı düşünebilirsin. Dikey bahçeler, ev duvarına asma yöntemi ile yerleştirebileceğin bitki gruplarından oluşur. Bu düzende bir dekor kompozisyonu oluşturarak evine modern bir doğal görünüm sağlayabilirsin.

  Eski Diye Bir Şey Yoktur!

  Minimal ev dekorasyonunun tam olarak karşıtı olan bu dekorasyon düzeninde Retro ve Vintage tarzlar kullanabilirsin. Yani evinde eski gözüken parçaları restore edebilir veya hala kullanılabilir durumda eski ürünler satın alarak evinde bu atmosferi oluşturabilirsin.

  Her ne kadar fazla ve eski eşya ile zihinlerde karmaşık bir görünüm oluştursa da, doğru uygulayarak romantik bir Bohem dekorasyonu oluşturman mümkün!

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR