20.8 C
Lefkoşa
Cuma, Mart 1, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaDoğa & ÇevreÜreticinin yüzü gülse de zarar-ziyan endişesi sürüyor!

  Üreticinin yüzü gülse de zarar-ziyan endişesi sürüyor!

  Ülkeyi etkisi altına alan aşırı yağış ve fırtına bazı bölgelere ciddi zararları da beraberinde getirdi. Tatlısu bölgesinde bazı seralar fırtınadan zarar gördü, bazı tarlalar göle döndü… Ülke üreticilerinin yüzü gülse de aşırı yağış alan bölgelerle ilgili de endişeli bir bekleyiş var. Tatlısu, Alaniçi, Geçitkale ve Yıldırım’da aşırı yağış ve fırtınadan kaynaklı zarar-ziyan olduğunu ifade eden K.T. Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam, “Seralar, sebzeler bu durumdan zarar gördü, kuru tarımda az da olsa zarar gören bölgeler olacaktır. henüz tarlalara girip bakamıyoruz, Zararın boyutunu bu yüzden bilmiyoruz” dedi.

  Yağışlı havayla yeraltı kaynaklarının güçleneceğini, bu nedenle de çok mutlu olduklarını ifade eden Nizam, buna karşın dolu yağışı ve fırtınadan dolayı tarlalarda, seralarda bazı üreticilerin zarara uğradığını belirtti. “Bu kadar yağışta az bir hasar aldık, allah bu kadarıyla bıraksın” diyen Nizam, belediyelerin her an bölgede olduğunu, kendilerinin ise su ve çamur nedeniyle tarlalara giremediklerini kaydetti.

  Nizam; “Dolu yağışı oldu ve bu durum açık sebzelere zarar verdi, henüz tarlalara girip bakamıyoruz bile, ne kadar zarar var bilmiyoruz. Seralar bu durumdan zarar gördü, tarımsal arazilerde su baskını haricinde henüz bize ulaşan sıkıntı olmadı. Kuru tarımda az da olsa zarar gören bölgeler olacaktır” ifadelerini kullandı.

   

   

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR