17.8 C
Lefkoşa
Salı, Kasım 28, 2023
DAHA FAZLA
  Ana SayfaGüncel“El alem ne der, bu yaştan sonra deli mi oldun söylemlerine takılmayın”

  “El alem ne der, bu yaştan sonra deli mi oldun söylemlerine takılmayın”

  “Bu yaştan sonra deli mi oldun?” dediler. “El alem ne der?” diyenler oldu ama o bunların hepsine kulaklarını tıkadı… 40 yaşında “Kendim için ne yapabilirim?” diye düşünürken, yolu “Kemankeş Kursu” yani yay ile ok atma sporuyla kesişti. Bugün hikayesini kaleme almaya çalıştığımız Birsen Bilginoğlu…

  Çok sevdiği ve hayranlıkla izlediği bir diziden esinlenen Bilginoğlu’nun, daha yakından tanımak ve yapmak istediği bu ata sporu, O’nun en büyük tutkusu haline geldi… Çok çalıştı ve kısa sürede birçok başarı elde etti… İzlediği dizi ile bu spora ilgisi ve farkındalığı artan Birsen Bilginoğlu, sosyal medyada Yunus Emre Enstitüsü’ndeki “Keşmankeş Kursu” olduğunu gördü ve hemen enstitüyle bağlantıya geçti. Kısa sürede aldığı eğitimlerle çok başarılı oldu ve kısa sürede ulusal ve uluslararası birçok yarışmada birincilikler elde etti.
  “İnsan, tutkusuyla ne zaman, hangi yaşta karşılaşır, hiç belli olmaz.” Bu sebeple lütfen ‘el alem ne der’ , ‘Bu yaştan sonra deli mi oldun’ ve bunlar gibi söylemlere takılmayın. Bu hayat sizin…” diyen Birsen Bilginoğlu, tutkunu olduğu Kemankeş yani yay ile ok atma sporuyla yolunun nasıl kesiştiğini, HABERİN SESİ okuyucularına anlattı…

  Okçuluk sporuyla ilgili geleceğe dair hayallerini anlatan Bilginoğlu, KKTC’de bu sporu yapmanın zorluklarına da değindi…


  Birsen Bilginoğlu, HABERİN SESİ sorularını yanıtladı:

  SİZİ BİRAZ TANIYABİLİR MİYİZ?
  “1980 yılında Cengiz Topel Hastahanesi’nde (Lefke’ye bağlı Yeşilyurt’ta) doğmuşum. İlk öğrenimimi Güzelyut’ta tamamladım. Orta ve lise eğitimimi 20 Temmuz Fen Lisesi’nde tamamlayıp Trakya Üniversitesi fizik bölümünü kazanarak Edirne macerama başladım. 4 yılın sonunda yeniden adaya döndüm. Evlilik, çocuk derken 2005 yılında çalışma hayatıma başladım.”

  ŞİMDİ TAM OLARAK NE/LER YAPIYORSUNUZ?
  “Yaklaşık yedi yıldan beri ÖSYM Lefkoşa Koordinatörlüğü’nde çalışıyorum. 2022 yılında sosyal medyada dolaşırken Lefkoşa Yunus Emre Enstitüsü’nün “Kemankeş Kursu” (Okçuluk sporu- Yay ile ok atma) duyurusuna rastladım. Bu benim için yaşamımda yeni bir sayfa açılmasına neden oldu.  Yaklaşık sekiz haftalık bu kursu tamamladıktan sonra yay alma isteği ve bu sporu sürekli yapma güdüsü hissettim. Ve ilk siparişimi verdim. Bir yıldır Geleneksel Türk Okçuluğu’nu tanımaya başladım.”

  OKÇULUĞUN, ÇALIŞMA ALANINIZ VEYA MEZUN OLDUĞUNUZ ÜNİVERİSTE BÖLÜMÜYLE İLGİSİ VAR MI SİZCE?
  “Üniversitede fizik bölümünde okuyordum, baktığınız zaman hiçbir ilgi ve alakaları yok gibi görünse de aslında birbiri ile iç içe geçmiş durumda okçuluk ve fizik. Bu arada okçuluk  sadece fizikle değil diğer birçok bilim dalı ile de bir bütün aslında…”

  BU SPORA NEREDEN MERAK SALDINIZ?
  “Sanırım genlerimde var. Televizyonda bir dizi izliyordum, başroldeki kadın çok güzel ata biniyor ve yay kullanıyordu. Dizi bitti eski bir diziyi tekrar izlemeye başladım, tesadüf bu ya bu dizide de kahramanlar kemankeş eğitimi için bir üstadın yanına gönderiliyordu. Ve akıllı telefonların bizi dinlemesi mi yoksa yeni bir “tesadüf”mü bilemiyorum. YEE Lefkoşa ve “Kemankeş Kursu” ile karşılaştım. Birkaç arkadaşım ile paylaştım ve kursa başladık. Böylece Geleneksel Türk Okçuluğu hayatımın bir parçası oluverdi.”

  OKÇULUKLA İLGİLİ BAŞARILARINIZDAN SÖZ EDER MİSİNİZ?
  “En son başarım 29 Ekim Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı için düzenlenen Cumhuriyet Kupası’nda 1.lik ödülünü aldım. 1 Ağustos Kıbrıs’ın Fethinin 452.yılı için düzenlenen I. Fetih kupasında 2.lik elde ederken, yine 20 Temmuz’da düzenlenen 3.Barış ve Özgürlük Kupası’nda 15 ülkeden 42 sporcunun katıldığı  yarışmada birinci geldim. 19 Mayıs Atatürk’ü anma ve Gençlik Okçuluk Yarışması’nda da birinci oldum.”

  GELECEKTE KARİYERİNİZE DAİR  HEDEFLERİNİZ NELER?
  “Tam donanımlı bir antrenör olmak ve Geleneksel Türk okçuluğunu her yaştan bireylere tanıtıp devamlılığını sağlamak olabilir.”

  ÜLKEMİZDE BU SPORUN SIKINTILARI- EN ZOR NOKTALARI NELER?
  “Geleneksel Türk Okçuluğu’nun ülkemizdeki en büyük sıkıntısı malzeme tedariği. Modern okçulukta veya diğer spor dallarında bu sıkıntı belki de bu kadar büyük değildir. Bunun sebebi yeni yeni adamızda duyulmaya ve yaygınlaşmaya başlamış olması olabilir. Malzeme kısmından sonra diğer tüm spor dallarında olduğu gibi “tanınmayan bir ülke” en zorlu kısım maalesef.”

  BU SPORDA SENİ EN ÇOK ETKİLEYEN BİR ANINIZI BİZİMLE PAYLAŞIR MISIN LÜTFEN?
  “Eylül ayında hem dolaşmak, tatil yapmak hem de oradaki Geleneksel Türk Okçuluğu ile ilgilenen kişilerle buluşmak için Ankara’ya gittik. Ziyarete gittiğimiz ustalar arasından birinin, birkaç gün öncesinde hayranlıkla yarışmalarını izlediğim Atlı Okçuluk Milli Takımı sporcularından biri olduğu ortaya çıktı. Bu durum beni çok mutlu etmişti.”

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR