22.8 C
Lefkoşa
Pazar, Nisan 21, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaKültür & SanatSaf inanç ve sevgi kurtarıcıdır

  Saf inanç ve sevgi kurtarıcıdır

  İsveç’ten ‘Cennetten Gelen Çocuk’ ve Shyamalan’ın ‘Kulübeyi Tıklat’ filmleri vizyona girdi.

  Mısır kökenli İsveçli yönetmen Tarik Saleh Cennetten Gelen Çocuk’a 972 yılında Fatimiler El Ezher’i kurdular, kimse bugüne dek El Ezher Üniversitesi’ni ele geçiremedi yazısıyla başlar. Bu eski Mısır başkanları Cemal Abdünnasır, Enver Sedat, Hüsnü Mübarek üniversiteyi kontrol edemediler demektir. Sünni İslam dünyasının en prestijli üniversitesine burslu giden yoksul balıkçının oğlu Adam, Büyük İmam ölünce kendini cinayet ve entrikaların içinde bulur. Devletin güvenlik memuru albay İbrahim’e muhbirlik yapmak zorunda kalan Adam’ın saf inancı ve ruhu burada geçen her saniyede yozlaşacaktır.

  İSTANBUL’DA ÇEKİLDİ

  Devletin ve dinin türlü entrikalarını, Müslüman Kardeşler grubunun güdümlemelerini, eski muhbirin gizemli cinayetini, hümanist Kör İmam’ın kendi isteğiyle teslim olmasını, katilişkenceci tümgeneral Sohby’ye karşı gelen albay İbrahim’i, ikiyüzlülüğü, yozlaşmayı, derin devletin komplolarını, dinsel-politik provokasyonları Saleh gerçekçi, minimalist bir anlatımla betimler. Büyük bir bölümü İstanbul’da gerçekleştirilen polisiye-gerilimde yönetmen gece dış çekimlere ağırlık vererek gizemin dozunu artırmış. Adam rolünde genç oyuncu Tevfik Barhom çok başarılı. Fares Fares, Mehdi Dehbi, Muhammed Bakri, Yunus Albayrak, Okan Bozkuş’un oynadığı saf inanç kurtarıcıdır diyen Cennetten Gelen Çocuk dün gösterime girdi.

  AİLE Mİ INSANLIK MI?

  Paul Tremblay’in The Cabin at the End of the World (2018) romanından uyarladığı kıyamet öncesi geriliminde M. Night Shyamalan dünyanın sonu geldiğinde aileni mi yoksa insanlığı mı kurban edersin sorusunu soruyor. Gay çift Andrew’la Eric evlatlık kızları Wen’le birlikte ormandaki kulübelerinde tatil yaparken dünya tarihinin en önemli işini yapan dört sıradan kişi tarafından rehin alınırlar. Dünyanın sonu gelmiştir, insanlığın yazgısını seçilmiş bu aile belirleyecektir. Kendilerini Mahşer’in Dört Atlısı olarak tanımlayan grup Wen’in babalarını ikna etmeye çalışır. Tek mekânda geçen öyküde yönetmen gerilimin dozunu giderek artırır. İnsanlığın ve dünyanın gidişatının iyi olmadığını belirten fakat birlikte çabalarsak kurtuluşun olduğunu vurgulayan Shyamalan doğruyu bulup şansımızı denemeliyiz diyor. Çok karanlık bir zaman olmasına karşın umutlu bir aydınlığa dayanışarak ulaşabiliriz. Kader, hoşgörü, hoşgörüsüzlük, inanç, şüphe, sevgi, aile, insanlık, seçimleri tartışan Kulübeye Tıklat’ta Dave Bautista, Ben Aldridge, Jonathan Grof, Kristen Cul, Rupert Grint oynuyor. İki filmin ortak iletisi saf sevgi ve inanç kurtarıcıdır.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR