20.1 C
Lefkoşa
Pazar, Mayıs 19, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaDoğa & ÇevreDr. Kesici: Salda’nın ekosistemi çökmeye başladı, kurtarmak için uzaktan bakmamız gerekiyor

  Dr. Kesici: Salda’nın ekosistemi çökmeye başladı, kurtarmak için uzaktan bakmamız gerekiyor

  Salda Gölü’nde ekosistemin çökmeye başladığını söyleyen Hidrobiyolog Dr. Erol Kesici, “Gölü kurtarmak için uzaktan bakmamız gerekiyor. Millet bahçesi projesinden vazgeçilmeli” dedi.

  Burdur’daki Salda Gölü’nde suyun yanlış kullanımı ve kuraklıkla beraber su çekilmesi hızlandı. Millet bahçesi projesi başlatılan gölden paylaşılan görsellerde kumsalın siyahlaşmaya başladığı görüldü.

  Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk’e konuşan Hidrobiyolog Dr. Erol Kesici, Salda Gölü’nde yaşanan kararmaların su çekilmesinden kaynaklı olduğunu söyledi. Kesici, “Gölde bulunan magnezyum ve minerallerin, mavi yeşil alglerle girmiş olduğu biyomineralizasyon sonucu hidromagnezit oluşumu yaşanıyor. Bu da göl çevresindeki kumlara beyaz rengini veriyor. Ancak Salda’nın ekosistemi çökmeye başladı” dedi.

  Tarımın da baskı yarattığını belirten Kesici, “Gölü besleyen derelerin önü kapatıldı. Ayrıca tarımla birlikte yeraltı suları çekiliyor. Salda yıllarca kendi doğal dengesindeydi. Ne zaman insanlar müdahale etti, kararmalar başladı” diye konuştu.

  Kesici, “Gölü kurtarmak için uzaktan bakmamız gerekiyor. Millet bahçesi projesinden vazgeçilmeli. Etrafında yapılaşmaya izin verilmemeli. Salda’nın koruma alanı genişletilmeli. Yoksa gerçekten kaybedeceğimiz bir döneme giriyoruz” ifadelerini kullandı.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR