30.8 C
Lefkoşa
Çarşamba, Temmuz 24, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaKültür & SanatBanksy, Ukrayna’ya yardım için kolları sıvadı… Serigrafi baskıları satıyor

  Banksy, Ukrayna’ya yardım için kolları sıvadı… Serigrafi baskıları satıyor

  Daha önce Ukrayna’da eserleri olduğu ortaya çıkan Banksy, bu defa da savaştan zarar gören halka yardım etmek için sanatını konuşturuyor.

  Bir dizi duvar resmiyle Ukrayna’ya damgasını vuran Banksy, çatışmalardan etkilenen sivillere yardım etmek için devreye giren uluslararası hayır kurumu Legacy of War Vakfı’nın çabalarına fon sağlamak için 50 serigrafi baskı yaptı.

  Kâr amacı gütmeyen kuruluş, projenin tüm masraflarını Banksy’nin kendisinin üstlendiğini ve tüm gelirin savunmasız Ukraynalıları tahliye etmek, elektriği kesilenlere güç kaynakları sağlamak için kullanılacağını söyledi.

  6.140 dolar artı vergiler olarak fiyatlandırılan baskıların her birinde, “kırılgan” olarak isimlendirilmiş bir kartondan aşağı kayan fare görülüyor.

  Legacy of War, tüm parçaları, türünün tek örneği olarak vurguluyor. Her baskı, sanatçı tarafından imzalanmış ve 50 adet numaralandırılmış ahşap bir çerçeveye monte edilmiş.

  Gizemli sanatçı, vakıf ile neden çalıştığını ise şu sözlerle anlatıyor: “Bir Legacy of War ekibinin bombalanmış bir binadaki bazı çaresiz insanlara tıbbi yardım, ısıtıcılar, temiz su ve dostça bir yüz sağladığını gördüm. Çalışmam için ambulanslarından birini de bana ödünç verdiler; bu, öfkeli biri beni kendi binasında resim yaparken bulunca polisi aradığında çok işe yaradı.”

  SATIŞTAN KAZANILAN PARA YARDIM İÇİN KULLANILACAK

  Vakfın CEO’su Giles Duley, Banksy’nin baskılarından elde edilen fonların yeni ambulanslar satın almak, engelli insanları ve yaşlıları bölgeden uzaklaştırmak için kullanılacağını söyledi. Buna ek olarak, gelir Ukraynalıların elektrik kesildiğinde sert soğuk mevsimle başa çıkmalarına yardımcı olmak için jeneratörler, gazlı ısıtıcılar ve güneş enerjisiyle çalışan lambalar için harcanacak.

  Duley, “Kiev’de kadınlar ve LGBTQ topluluğu için sığınma evlerine desteğimizi sürdürebileceğiz” diye ekliyor.

  Alıcılar baskılardan sadece bir tane alabilecek. Müşterilerin önce bir form doldurarak insan olduklarını kanıtlamaları gerekecek ve başvurular 16 Aralık Cuma günü kapanacak. Daha sonra bilgisayardaki bir sistem, hangi 50 hayranın sanat eserlerini alacağını seçecek.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR