26.2 C
Lefkoşa
Pazartesi, Temmuz 22, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaMüzikGREASE (FRANKIE VALLI)

  GREASE (FRANKIE VALLI)

  ‘Şarkının bu kadar sevileceğini bilseydi, Barry büyük olasılıkla onu bana vermez, kendi seslendirirdi’. Bunlar 60’lı yıllarda Four Season grubuyla fırtına gibi esmiş, Can’t Take My Eyes Off You ile üne kavuşmuş şarkıcı Frankie Valli’nin sözleri. Barry ise Bee Gees’in Barry Gibb’i. Şarkı da Grease filminin, aynı adı taşıyan parçası.

  Aslında Grease’in öyküsü John Travolta ile Olivia Newton-John’lı filmin birkaç yıl öncesine, 1972’ye sarkıyor.

  Jim Jacobs ile Warrien Casey’nin yazdığı müzikal 1972’den başlayarak Broadway tarihinin en fazla gişe yapanları arasına giriyor. 1977’de beyazperdeye taşınmasına karar veriliyor.

  Yapımcı Robert Stigwood, müzikale dört şarkı daha eklemeyi planlıyor. Birinin adı da Grease olacak.

  Arkadaşı Barry Gibb’i arıyor. Kısa süre önce Bee Gees olarak Cumartesi Gecesi Ateşi filmine harika parçalar hazırlamışlar.

  Barry Gibb şöyle anlatıyor:

  ‘Robert bana telefon etti ve ‘Grease (briyantin) denince kafanda nasıl bir şarkı beliriyor’, dedi.

  Grease diye şarkı mı olur, şaka mı yapıyorsun’ diye hafif kızdım.

  ‘Yoo, çok ciddiyim. Grease duh-duh-duh, Grease, duh-duh-duh’gibi bir şeyler yaparsın’ dedi.

  Yani, hiç yardımı olmadı. Birkaç gün geçti. Sürekli düşünüyordum, ne yapabilirim diye. Grease (briyantin), motosiklet, deri ceket 50’li yılların simgelerindendi. Sevdiğim bir dönemdi…’

  Yapımcı şarkıyı Bee Gees’in söylemesini istemiyor; çünkü Cumartesi Gecesi Ateşi hala belleklerde. Gibb’in aklına Frankie Valli geliyor.

  Valli o dönem çaptan düşmüş durumda. Son olarak üç yıl önce My Eyes Adored You’yu yapmış ve bir rahatsızlık nedeniyle duyma yetisi de tehlikede.

  Barry, Frankie Valli’yi çok beğeniyor; ona göre 60’lerin en iyi vokali.

  Frankie Valli, şarkının ona gelişini 2013’te Billboard’a şöyle anlatıyor: ‘Barry Gibb, arayıp güzel bir şarkı yazdığını, tam bana göre olduğunu ve filmde kullanılacağını söyledi. Film yapımcısı ise iki teklifle geldi; ya filmde rol alıp şarkılardan birini söyleyecektim ya da filmin adını taşıyacak şarkıyı kaydedecektim. Kısacası; şarkı mı, oyunculuk mu dedi.

  Şarkı çok hoşuma gitti; stüdyoya girdim. Düzenleme için ünlü Don Costa’yı çağırdım. Dinledi ve bu şarkıyı reddetseydin senin delirdiğini ilan ederdim, dedi. Filmde oyunculuk yapsaydım Beauty School Dropoud şarkısını söyleyecektim kamera karşısında. Benim yerime Frankie Avalon söyledi ama fazla ses getiremedi.’…

  Grease şarkısında gitarı Peter Frampton çaldı. Frampton’ı tanımayanlar için bir not: Gitaristin 1976 tarihli Frampton Comes Alive duble uzunçaları, bütün zamanların en fazla satan canlı kayıt albümü…

  Kayıt bitiyor ve filmin yönetmeni Randall Kleiser diskovari soundun 50’li yılların ruhunu zedeleyeceğinden çok korkuyor.

  İşler yolunda gidiyor; Grease nostalji, iyi oyunculuk, iyi müzik eşliğinde büyük gişe yapıyor.

  Filmin albümünden seçilen ikinci tekli (birincisi You’re The One That I Want) olarak Grease piyasaya çıkıyor. ABD ve birçok ülkede ‘1 numara’ya yükseliyor.

  Bee Gees, parçaya kendi albümlerinde yer vermiyor ve konserlerde seslendirmekle yetiniyor.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR