25.5 C
Lefkoşa
Çarşamba, Mayıs 22, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaGüncelTrafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı: “Alkol, ehliyetsiz sürüş, uyuşturucu ve süratin yasada...

  Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı: “Alkol, ehliyetsiz sürüş, uyuşturucu ve süratin yasada ayrımı yapılmalı”

  Haberin Sesi Özel Haber

  Trafik kazalarında yaşanan artışı önlemek için Ceza Yasası’nda yapılan değişikliklerin Resmi Gazete’de yayınlanması birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Kamuoyunun gündeminde çeşitli başlıklarla yer alan Ceza Yasaları’nın bir an önce düzenlenerek yürürlüğe girmesi gerektiğini belirten Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı ise; “Alkol, ehliyetsiz sürüş, uyuşturucu ve süratin yasada ayrımı yapılmalı. Trafiğe alkollü çıkarak birini öldüren kişiyle önüne biri atıldığı zaman ölüme sebebiyet veren kişi aynı kefeye konulmamalı! İkisi için de 10 yıl hapislik istenmemeli!” dedi.  Avcı, özellikle alkollü sürüş, ehliyetsiz araç kullanımı, uyuşturucu kullanımı ve aşırı hız gibi trafik kurallarının bilerek ihlal edildiği durumların ciddiyetle ele alınması gerektiğini vurguladı.

  Avcı, özetle şunları ifade etti: “Sürücü alkol alıyor ve ölme ve öldürmeyi kabul ederek sürüyor ve yasalarda kabul ediliyor. Bu bilinerek işlenen bir suçtur.  Bizde bunun cezası asgari ücrettir. Bu cezalar çok hafif kalan cezalardır. Bu cezalar ağırlaştırılmalı ama gerekli ayrım yapılarak… Alkol, ehliyetsiz sürüş, uyuşturucu ve sürat bunlar bilinerek işlenen suçtur ve yasada bu ayrım yapılmadı. Önünüze birisi atılsa da yanlışlık olsa da, sürücü alkollü olsa da 10 yılla yargılanıyorsunuz. Alkol önemsizleştiriliyor ve bu suç yine hafifletiliyor.  Alkollü sürücüler için cezalar daha caydırıcı olmalı.”

  Ölümlerde bir yılda iki katı artış, tedbir alan yok!

  Geçtiğimiz yıldan bu yana bir yılda trafikte yaşanan ölümlerin sayısının geçen yıla göre iki kat arttığını belirten Avcı, “24 ölümden 48 ölüme çıkmanın bizi uyandırması gerekirdi. Çoktan bu gelen tehlikeyi görüp toparlanmamız gerekirdi.” dedi. Özellikle alkollü sürüşün yıllar içinde giderek artan bir sorun haline geldiğine dikkat çeken Avcı, “Geçen yıllarda 3, 4 kişi olan alkollü ölümler, 2023 yılında 12’ye çıktı, bu yıl ise daha dördüncü ayımızda iken yine 3, 4…”diyerek, geçen yıl yaşanan 12 alkollü ölümün önceki yıllara göre çok daha yüksek olduğunu dile getirdi.

  “Kazaları önlemeye niyetleri yok. Maalesef ölümler sürüyor ve tedbir alınmazsa daha da sürecek…”

  Konuşmasında cezaların yetersiz olduğunu ve bu durumun trafik kurallarını ciddiye almayan sürücülere davetiye çıkardığını belirten Avcı, “Alkol, ehliyetsiz sürüş, uyuşturucu ve aşırı hız gibi suçlar bilinerek işleniyor ve mevcut yasalarda cezaları çok hafif kalıyor” şeklinde konuştu. Avcı, alkol kullanımıyla ilgili cezaların daha caydırıcı olması gerektiğini ve Meclis’in bu konuyu ivedilikle gündemine alması gerektiğini ifade etti. Avcı; “Zaten tedbir almakta geç kaldık, endişeliyiz. Caydırıcı cezaların uzatılması, ölümlere davetiye çıkarmak demek. Meclis tatile girecek ve bu yasa henüz komiteye bile girmedi Kasım ayına dek uzasa bu sürede ölümler sürecektir. Yollarda devletin gücünü göstermekten korkuyoruz. Bu kazaları önlemeye niyetleri yok. Maalesef ölümler sürüyor ve tedbir alınmazsa daha da sürecek…” dedi. Avcı ayrıca, uyuşturucu yasasının iki yıl önce meclisten geçmesine rağmen uygulanmasında yaşanan aksaklıklara da dikkat çekerek, “Para yok deniyor, ancak bu gerçekle bağdaşmıyor. Başka alanlarda harcanan kaynaklar varken trafik güvenliği için yeterli bütçe ayrılmamış olması kabul edilemez.” dedi.

  “Seyir halindeyken cep telefonu ile konuşmanın alkolden daha zararlı olduğu söyleniyor”

  Son olarak seyir halindeyken cep telefonuyla konuşmanın da trafik kazalarına neden olan önemli bir faktör olduğunu belirten Avcı, bu konuda da sürücülerin daha bilinçli olması gerektiğini kaydederek, “Birçok kaynak seyir halindeyken cep telefonu ile konuşmanın alkolden daha zararlı olduğu söyleniyor. Birçok ülkede araç çalışmazken konuşabiliyorsunuz. Arabalardaki bluetooth’lar, ellerde telefonlar, sürüş ciddiye alınmıyor.” dedi.

  Çağrıda bulundu: “Tatile çıkmadan bu konuyu ele alın!”

  Hükümete çağrıda bulunan Avcı, “Bu yasa ivedilik kazanmalı, Mecli tatile girmeli. Meclis bunu ne yapıp edip bir an önce gündemine almalı” şeklinde konuştu.

  Haberin Sesi-2024

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR