22.9 C
Lefkoşa
Pazartesi, Mayıs 20, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaDünyaKremlin: "Ukrayna'nın Zaporijya Nükleer Santrali'ne saldırıları çok tehlikeli"

  Kremlin: “Ukrayna’nın Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırıları çok tehlikeli”

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Zaporijya Nükleer Santrali’ne yönelik saldırıları “tehlikeli bir kışkırtma” şeklinde tanımlayarak, “Bu, uzun vadede çok kötü sonuçları olan çok tehlikeli taktiktir. Kiev rejimi ne yazık ki terör faaliyetlerine devam ediyor.” dedi.

  Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, dün Zaporijya Nükleer Santrali’ne insansız hava araçlarıyla (İHA) yapılan saldırıları değerlendirdi.

  Santraldeki Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) çalışanların söz konusu saldırılara şahit olduğunu belirten Peskov, saldırıların, tehlikeli bir kışkırtma olduğunu söyledi.

  Peskov, saldırılara ilişkin Ukrayna’yı suçlayarak, “Bu, uzun vadede çok kötü sonuçları olan çok tehlikeli taktiktir. Kiev rejimi ne yazık ki terör faaliyetlerine devam ediyor.” dedi.

  Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu (Rosatom) tarafından dün yapılan açıklamada, Zaporijya Nükleer Santrali’ne İHA ile yapılan yoğun saldırılar neticesinde 3 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

  – Avrupa’nın en büyük nükleer santrali

  Ukrayna’nın güneydoğusundaki Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali konumunda bulunuyor.

  Santral, Mart 2022’de Ruslar tarafından ele geçirilmişti. Halihazırda Rus ordusu kontrolünde olan santralin çevresinde İHA ve topçu saldırıları yaşanırken, Ukrayna ve Rusya saldırılar konusunda birbirini suçluyor.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR