21.8 C
Lefkoşa
Pazartesi, Mayıs 20, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaGüncelKuir Kıbrıs Derneği’nden KTÖS ve KTOEÖS’e ziyaret

  Kuir Kıbrıs Derneği’nden KTÖS ve KTOEÖS’e ziyaret

  Kuir Kıbrıs Derneği, Gökkuşağı Projesi kapsamında Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nı (KTOEÖS) ziyaret etti.

  Dernekten yapılan açıklamaya göre, “Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artıların (LGBTİ+) eğitim ve sağlık haklarını güçlendirmeyi amaçlayan Gökkuşağı Projesi’nin hak savunuculuğu görüşmeleri” kapsamında iki sendikanın yöneticileri ile toplantılar yapıldı. Toplantılarda, projenin, gelecek adımlarını planlama ve strateji belirleme amacıyla kısa ve orta vadeli hedefler belirlendi.

  Projenin ilk aşamalarında gerçekleştirilen öğretmenler ile psikolojik danışman ve rehberlerin tutumuyla ilgili yapılan araştırmalar ve okul müfredatındaki boşluk analizi sonuçlarının tartışıldığı toplantılarda, her iki meslek grubuna yönelik uzmanlar tarafından geliştirilen eğitim programlarının taslak içeriği hakkında bilgi paylaşıldı. Ayrıca, eğitim ve sağlık profesyonellerine yönelik sağlanacak finansal destek mekanizması konusunda sendikalardan geri bildirimler alındı.

  “LGBTİ+’ların, eğitim alanlarında maruz bırakıldığı hak ihlallerini derinlemesine araştırmak, çözüm önerileri sunmak ve eşit haklara erişimlerini kolaylaştırmak için ayrımcılık karşıtı çalışma grubunun oluşturulması” hakkında sendikalar ile görüş alışverişinde de bulunuldu.

  Kuir Kıbrıs Derneği, iki sendika ile yapılan toplantıların başarıyla tamamlandığını belirterek, güçlü iş birliklerinin, LGBTİ+ haklarının güçlendirilmesine olumlu katkılar sağlayacağını kaydetti.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR