20.8 C
Lefkoşa
Cuma, Mart 1, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaGüncelÇocuğunuzla tatilde neler yapabilirsiniz? Önerileri not edin!

  Çocuğunuzla tatilde neler yapabilirsiniz? Önerileri not edin!

  Haberin Sesi Özel Haber

  Çocukların heyecanla beklediği yarıyıl tatili başlarken, bu durum ailelerin ‘nasıl vakit geçireceğiz?’ arayışlarını da beraberinde getirdi. Çocukla geçireceğiniz zamanın ‘kaliteli’ olması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, velilere tavsiyelerde bulundu.

  Haberin Sesi’ne konuyla ilgili açıklama yapan Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasemin Sorakın, aile-çocuk arasındaki ilişkiye dikkat çekerek ‘kış tatilinde çocuklarınızla neler yapabilirsiniz?’ sorusuna da çok çeşitli yanıtlar verdi.

  Şubat tatili süresince çocukların uyku saatleri ve beslenme şekillerinde esnekliklerin olabileceğini anne-babalara hatırlatan Sorakın, “Özellikle çocukların okul ortamından ve rutinlerden uzak kaldığı bu günlerde ailelere düşen en büyük görev, çocuklarına zaman ayırmak ve onlarla kaliteli zaman geçirmektir.” dedi.

  ‘Kaliteli zamanın’ tam olarak tanımını yapan Sorakın, “Çocuğunuz ile vakit geçirirken; dikkatinizi ve ilginizi sadece çocuğunuza vererek onunla  etkili iletişim halinde olmanız gerekiyor. Her çocuk annesi ve babası için çok özel olduğunu bilmek ve hissetmek ister. Her gün onları ne kadar çok sevdiğimizi söylemekle birlikte, davranışlarımız ile de bunu göstermeliyiz.” ifadelerini kullandı.

  Nasıl zaman geçirebilirsiniz? Önerileri not edin!

  Kış tatili sürecinde çocuklarla neler yapılabilineceğiyle ilgili birçok örnek veren Sorakın, özetle şunları ifade etti:

  Doğa en büyük yardımcınız!

  “Doğa tatili veya doğa gezileri planlanabilir. Doğada vakit geçiren çocuklar ruhsal  ve fiziksel olarak daha güçlü olurlar. Ormanlık alanlar, deniz kenarları, deniz kenarında taş toplamak ve boyamak, Toprak ile temas, balık tutmak, doğadan ot toplamak, çevre temizliği yapmak, parka gitmek, geceleri gökyüzünü gözlemlemek, yıldızları incelemek, bitki ekmek, sebze ve meyve toplamak yada ekmek, pikniğe gitmek, çiftlik ziyaretleri hayvanları besleme, sütün, hellimin nasıl yapıldığını deneyimleme, doğada resim çizmek, hikaye üretmek, afiş hazırlamak gibi aktivitelerde çocukların ve ebeveynlerin çok eğleneceğini garanti edebilirim.”

   Birlikte gezin, yeni yerler keşfedin!

  “Daha önce gidilmeyen yerlere gitmek, şehir ve köy gezileri yapmak, tarihi yerler ve müze ziyaretleri yapılabilir. Sinema, tiyatro, sergi gibi çeşitli sanat etkinliklerine gidilebilir. Kuzey Kıbrıs’ta bir çok kıymetli müze bulunmaktadır. Bunlardan Bazıları; Araba Müzesi, Surlariçi Şehir Müzesi, Arkeoloji ve doğa müzesi, ikon müzesi, Kıbrıs Özel Etnoğrafya Müzesi…”

  “Evde bol bol oyunlar oynayın…”

  “Oyun çocuğun birinci görevidir unutmamalıyız. Çocuklar oyunla kendini ifade eder, öğrenir ve gelişir. Zaman zaman çocukların oyunlarına dahil olmak çok eğlenceli olacaktır. Çocuğun yaş grubuna göre; top oyunları, kutu oyunları, zihin oyunları, dış alan oyunları, bilgisayar oyunları, yapboz  gibi oyunlar oynanabilir.”

  “Çocuklarınızı ev işlerine katın, sorumluluk verin!”

  “Ev işlerine çocuklarımızı da katmak çok önemli, birlikte kahvaltı hazırlamak, oyuncak ve kitapları düzenlemek. Çamaşır asmak ve katlamak, birlikte pasta börek kek yapımı, eski kıyafet ve eşyalardan  yeni icatlar ve ürünler geliştirmek gibi… Böylece çocukların yaratıcılıklarını geliştirebiliriz. Tüm bunları sevgi ile eğlenceli hale getirmek sizin göreviniz… Son olarak; lütfen çocuklarımızı koşulsuz sevelim… Çocuklarımızın tercihlerine saygı duymak,  ihtiyaçları olduğu zaman desteklemek, şefkat göstermek, anlayışlı olmak ve onların iyi kalpli ve mutlu bireyler olmalarına yardımcı olmak öncelikli görevimiz olsun… Keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim.”

  Haberin Sesi-2024

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR