15.9 C
Lefkoşa
Çarşamba, Şubat 21, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaEkonomiEkonomist Yrd. Doç. Dr. Ayşem İyikal Çelebi “Dolar 2024 yılı sonunda...

  Ekonomist Yrd. Doç. Dr. Ayşem İyikal Çelebi “Dolar 2024 yılı sonunda 47 TL’yi aşacak!”

  Haberin Sesi Özel Haber

  Ekonomist Yrd. Doç. Dr. Ayşem İyikal Çelebi, geride bırakmaya hazırlandığımız 2023 yılını ve yeni yıldan beklentileri Haberin Sesi Okuyucuları için değerlendirdi, çarpıcı konulara dikkat çekti.

  Döviz kurları açısından dünyaca ünlü bankalardan, bu zaman dilimleri için çarpıcı tahminlerin yapıldığını, bu durumun ise yatırımcıların tedirginliğini arttırdığını anlattı. Dünyaca ünlü bankalardan Barclays Bankası; Dolar’ın 2023 yılı sonunda 30 TL olacağı, 2024 yılı sonunda ise 47 TL’yi aşacağı tahminlerinde bulundu.

  Dövizin düşüş eğilimi göstermesine karşın yine de yüksek seviyelerini koruduğunu anlatan xxx, “Küresel büyümeyi özellikle Avrupa Birliği – Euro ve ABD ekonomilerinin küçülteceği tahmin ediliyor” dedi.

  EKONOMİST YRD. DOÇ. DR. AYŞEM İYIKAL ÇELEBI’NİN EKONOMİYE DAİR DEĞERLENDİRMESİNİN TAM METNİ ŞÖYLE:

  “2023 yılının ilk yarısında küresel ekonomi nispeten ılımlı bir görünüm sağlamıştır”

  “Dünyada jeopolitik gerilimlerin devam ettiği ve  ticarette korumacılık eğilimlerinin etkisi altında kaldığı uluslararası ekonomik ilişkiler  günden güne karmaşık hale gelerek  küresel ekonomiyi daralmaya doğru evrilmektedir. 2023’ün son döneminde de küresel ekonominin en önemli sorunu enflasyon olarak sürmekte, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde enerji başta olmak üzere emtia fiyatları nedeniyle düşüş eğilimini sürdürmekle birlikte hala yüksek seviyelerini korumaktadır. Enflasyonla mücadele eden tüm ülkeler kendilerine özgü para politikaları oluşturmakta ve merkez bankaları faiz kararlarında sert artış kararları almaktadırlar. Dirençli hale gelen enflasyona enflasyonu dizginlemek adına finansal koşulların sıkılaşmasıyla,  bu yıl Amerika Birleşik Devlet’inde bankacılık sektörünün zorluklarını ve iflaslarını gözlemledik. Öte yandan gelişmiş ekonomilerdeki artan faiz oranları ve kredi-finansman koşullarının sıkılaşması, artan maddi kısıtlamalar, yüksek borçlarla boğuşan hanehalkları ve ülkeler için daha borçlanma maliyetlerini fazlasıyla artırmıştır. Finansal koşullardaki olumsuzluklara rağmen , 2023 yılının ilk yarısında gelişmiş ülkelerdeki olumlu ayrışma ile küresel ekonomi nispeten ılımlı bir görünüm sağlamıştır.”

  “Küresel büyümeyi özellikle Avrupa Birliği – Euro ve ABD ekonomilerinin küçülteceği tahmin ediliyor”

  “Dünya ekonomisi 2021 yılında yüzde 6,3, 2022 yılında yüzde 3,5 oranında  ve 2023 yılında ise ivme kaybının sürmesiyle Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminlerine göre; yüzde 3,0 oranında büyümesi beklenmektedir. 2023 yılında beklenen ekonomik zayıflamanın nedeni olarak gelişmiş ülke ekonomilerindeki sorunlar kaynaklı olarak öngörülmekte, küresel büyümeyi özellikle Avrupa Birliği – Euro ve ABD ekonomilerinin küçülteceği tahmin edilmektedir. 2023 yılı gelişmekte olan ülke ekonomik performansları bakımından daha olumlu bir tablo çizmektedir. Öte yandan, Çin ekonomisinde son dönemde yaşanan iktisadi gelişmeler büyümenin sınırlanacağı sinyalini vermektedir. Rusya-Ukrayna savaşının da gelişmekte olan Avrupa ekonomilerinin gelişmesi üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceği öngörülmüştür.”

  “Tahminler tedirginliği tırmandırıyor”

  “Döviz kurları açısından ise dünyaca ünlü bankalardan çarpıcı tahminler gelmektedir. Barclays Bankası, Türk Lirası karşısında Dolar ve Euro için  tahminlerde bulundu. Bankanın raporuna göre, Dolar kurunu 2023 sonunda 30 TL, 2024’ün ilk çeyreğine ilişkin tahminini 33.20 TL ve 2024’ün ikinci çeyreğinde Doların 37 TL, 2024’ün üçüncü çeyreğinde 41 TL, 2024 sonunda ise 43.80 TL olabileceğini öngördü. Euro tahmini ise 2023 sonu 31.50 TL, 2024’ün ilk çeyreği 34.86 TL , 2024’ün ikinci çeyreği 39.22 TL, 2024’ün üçüncü çeyreği 44.28 TL ve 2024 sonu 47.74 TL ifadeleriyle yatırımcıların tedirginliğini artırdı.

  Haberin Sesi-2023

   

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR