19.9 C
Lefkoşa
Salı, Mayıs 21, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaKültür & SanatCumhurbaşkanı Tatar, YDÜ Güzel Sanatlar Nisan Sergisi’nin açılışını yaptı

  Cumhurbaşkanı Tatar, YDÜ Güzel Sanatlar Nisan Sergisi’nin açılışını yaptı

  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi Sergi Salonu’nda yer alan Güzel Sanatlar Nisan Sergisi’nin açılışını yaptı.

   

  Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için özel olarak Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanları tarafından hazırlanan sergi, ödüllü akademisyen sanatçıların 50 çalışmasından oluşuyor.

   

  Açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Tatar sergi açılışında yaptığı konuşmada, arka arkaya gerçekleşen sergi açılışlarının her birinde farklı bir heyecanla bulunduğunu belirterek “Burada gördüğüm çağdaşlık ve evrensellik bizi yüreklendirmektedir” dedi ve tüm sanatçılara teşekkür etti. 

   

  Kurucu Rektör Suat Günsel’in vizyonu ile Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin açılışını yaptığı 443’üncü sergi olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, farklı eserlerle KKTC’nin mesajını gerçekleşen sergilerle dünyaya iletmekte olduklarını söyledi. 

   

  “Biz burada insanlık için varız, kardeşlik için varız” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, Doğu Akdeniz’de en güneydeki Türk devleti olarak KKTC’nin evrensel değerleri dünyaya Kıbrıs Türk halkına halen uygulanmakta olan haksız kısıtlamaların bir zulüm niteliğinde olmasına rağmen iletmeye devam ettiklerini ifade etti. Kıbrıs Türk halkının haksız engellemeleri yüreği ve fikirleriyle aşmaya devam edeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, “Sanat yoluyla yaratıcılık bir mesaj olarak dünyaya verilmektedir. Kıbrıs Türk mücadelesinde varoluş vardır, kültürümüz ve cesaretimiz vardır” dedi. 

   

  Türk dünyasından, kardeş ülkelerden sanatçıların sergide yer almasının önemini belirten Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, sanatın gücü ile var olmanın ve gelecek nesillere aktarmanın önemini dile getirdi. Nesiller değişse de sanatın verdiği mesajın değişmediğini ifade eden Cumhurbaşkanı, sanat eserlerinin yıllar geçtikçe daha da değerli hale geldiğini ve geleceğe köprü niteliğinde olduğunu sözlerine ekledi.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR