15.9 C
Lefkoşa
Çarşamba, Şubat 21, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaKadın“Fransa’da toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık alarm verici seviyede”

  “Fransa’da toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık alarm verici seviyede”

  Fransa Kadın-Erkek Eşitliği Yüksek Konseyi’nin raporu, ülkedeki kadınların yüzde 37’sinin rızaları dışında cinsel ilişkiye zorlandıklarını ortaya koydu.

  Fransa’da Kadın-Erkek Eşitliği Yüksek Konseyi’nin (HCEFH) dün (23 Ocak) yayınladığı bir rapor, ülkedeki toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılığın halen “alarm verici” seviyede olduğunu ortaya koydu.

  Konseyin 5-26 Ekim 2022’de 15 yaş üstü 2 bin 500 kişiyle yaptığı ve cinsiyetçilik vakalarını ele alan rapor, birçok genç erkeğin kadınlara yönelik ayrımcı veya şiddet içeren davranışları kabul edilebilir bulduğunu gösterdi.

  Rapor sonuçları, ankete katılanların çoğunun prensipte cinsiyetçilikten şikayet etmesine rağmen, “pratikte bunu reddetmediklerine” işaret etti.

  Viavoice Enstitüsü tarafından HCEFH için yürütülen araştırmaya göre, Fransa’da cinsiyetçilikte bir düşüş yaşanmazken, kadınların yüzde 37’si rızaları dışında cinsel ilişkiye zorlandıklarını ifade etti. Kadınların yüzde 80’i ise erkeklere göre daha kötü muamele gördüğünü belirtti.
  Sadece yüzde 9 ev işlerini normal karşılıyor

  Raporun ortaya koyduğu sonuçlara göre, cinsiyetçilik ve tecavüz vakaları gençler arasında yaygınlaşırken erkeklerin yüzde 26’sı cinsel şiddete yönelik tepki ve önlemleri “abartılı” bulduğunu söyledi.

  Euronews haber sitesinin rapordan aktardığına göre, Fransa’da 25-34 yaş arası erkeklerin dörtte biri saygı görmek için şiddetin gerekli olduğunu düşünürken, yaş farkı olmaksızın erkeklerin yüzde 40’ı da kadınların çocuklarıyla ilgilenmesi gerektiğini düşünüyor.

  Erkeklerin sadece yüzde 9’u erkeklerin ev işi yapmasını normal karşılıyor. Bu oran 25-34 yaş arasındaki erkeklerde yüzde 15 olarak rapora yansıdı.

  Öte yandan, ülke nüfusunun yüzde 82’si, cinsiyet meselesinin hükümetin öncelikli gündem maddeleri arasında yer almasını istiyor.

  Raporda ortaya konulan sonuçların endişe verici olduğunu ve Fransa makamlarının bu konudaki mücadelesinin yetersiz olduğunu kaydeden HCEFH, raporu Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a da sunacak.

  Mahkeme devleti suçlu bulmuştu

  Fransa’nın başkenti Paris’te bir mahkeme, Kasım 2022 tarihli kararıyla, bir kadına yönelik erkek şiddetini önlemek için “yeterince önlem almadığı” için Fransa devletini “ağır ihlal” suçundan suçlu bulmuştu.

  Marsilya’da 2018 yılında çocuklarını okula götürürken asitli saldırıya uğrayan kadın, saldırgan hakkında yedi kez suç duyurusunda bulunmasına ve bir uzaklaştırma kararına rağmen saldırıya uğramıştı.

  Saldırıya uğrayan kadının devlete açtığı davayı karara bağlayan Paris yargı mahkemesi, 16 Kasım 2022 tarihli kararında, “kamu adalet hizmetinin o dönemde mağdurun yaşadığı saldırıyı önlemede ve görevini yerine getirmek konusunda yetersiz kaldığına” hükmetti.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR