33 C
Lefkoşa
Çarşamba, Temmuz 24, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaKültür & SanatKlazomenai’de 2 bin 400 yıllık mühür bulundu

  Klazomenai’de 2 bin 400 yıllık mühür bulundu

  İzmir’in Urla ilçesindeki Klazomenai Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında 2 bin 400 yıllık mühür bulundu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Ersoy, “Üzerinde Klazomenai sikkelerinden de bildiğimiz Apollon başının bulunduğu pişmiş toprak mühür bulduk” dedi.

  12 İon kent devletinden biri olan Klazomenai, Urla-Çeşme yarımadasının kuzey kıyısında, İzmir Körfezi’nin ortasında yer alıyor.

  Prof. Dr. Yaşar Ersoy’un kazı başkanlığını yürüttüğü antik kentte çalışmalar, 1981 yılından beri sürdürülüyor.

  Bölgede restore edilip, ziyaretçilere sunulan zeytinyağı işliği ise dikkat çekiyor. Ege’de bugüne ulaşan ve seri üretimin varlığını gösteren en erken işliklerden biri olan Klazomenai zeytinyağı işliği, milattan önce 6’ncı yüzyıla tarihleniyor.

  “ÖNEMLİ BİR TİCARET VE SERAMİK ÜRETİM MERKEZİ”

  Kazı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Ersoy, “Klazomenai, Urla’nın İskele Mahallesi’nde yer alıyor. 7 bin yıllık bir kent. Buradaki iskan milattan önce 5 bin yılından başlayıp klasik döneme kadar sürüyor. Klazomenai, önemli bir ticaret ve seramik üretim merkezi. Kentte yürütülen kazılarda elde edilen çok çeşitli buluntular sayesinde bu etkinliğin boyutlarını görüyoruz” dedi.

  “KENTE AİT İLK MÜHÜR”

  Bu yılki kazılarda çok önemli eser bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ersoy, “Kilden yapılmış, üzerinde Klazomenai sikkelerinden de bildiğimiz Apollon başının bulunduğu pişmiş toprak mühür bulduk. Kente ait ilk mührün bulunduğunu söyleyebiliriz. Milattan önce 4’üncü yüzyıla ait ve 2 bin 400 yıllık bir mühür” diye konuştu.

  Kazılarda ilginç buluntuya da rastladıklarını söyleyen Prof. Dr. Ersoy, “Basit bir çömlek de bulduk. Ancak içinde ele geçirilen veri çok ilginç. Kurban edilmiş yavru bir domuzun kemikleriyle törende kullanılan demir bıçak var. Bir ritüel, tören vazosu. Muhtemelen yeni bir konutun inşası sırasında tanrıça ‘Demeter’e adanmış bir domuz. Milattan önce 10’uncu yüzyıla ait” dedi.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR