14 C
Lefkoşa
Pazartesi, Mart 4, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaDoğa & ÇevreAlexandria Troas Antik Kenti’nde 2 bin 200 yıllık keşif

  Alexandria Troas Antik Kenti’nde 2 bin 200 yıllık keşif

  Çanakkale’deki 2 bin 400 yıllık liman kenti Alexandria Troas Antik Kenti’nde 2 bin 200 yıllık çarşı kapısı bulundu.
  Çanakkale Boğazı’nda Ezine ilçesine bağlı Dalyan köyü yakınında yer alan Alexandria Troas Antik Kenti’nde bu yılki kazı çalışmaları 30 kişilik bir ekibin katılımıyla devam ediyor.

  Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Erhan Öztepe koordinesindeki kazılarda, geçen sezon bulunan bir çarşıya ait kapıya benzer 2 bin 200 yıllık ikinci bir kapı daha bulundu.

  5 YILLIK EMEĞİN SONUCU

  M.Ö. 2’nci yüzyılın ortasına ait çarşı cephesinin 5 yıl boyunca yapılan çalışmalarda açığa çıktığını söyleyen Öztepe, şunları söyledi:

  “Güney ucundaki çalışmamız tamamlanınca çarşının kuzey ucunda çalışmaları yürütmeye başladık. Çalışmalar sırasında geçen yıl bir kapı bulmuştuk. Kendi içinde kapalı ama doğu-batı doğrultusunda açık 2 kapısı vardı. Bu yıl onun hemen daha güneyindeki bir bölümü kazdık. İklim koşulları nedeniyle tamamlayamadık. Ancak şu andaki haliyle bir önceki sezon bulduğumuz kapıyla aynı karakterde başka bir kapı gün ışığına çıktı.”
  “TABANINA KADAR İNİLECEK”

  “Bulduğumuz kapı büyük ihtimalle Helenistik dönemden M.Ö. 2’nci yüzyıl civarında tarihlendirilmesi gereken bir kapı. Tabana kadar kazdığımızda ortaya çıkacak duvar örgüsü ve zemindeki değişiklikleri tespit etmiş olacağız. Bu 2 bin 100- 2 bin 200 yıllık bir kapıyla karşı karşıyayız demek. Gelecek yıl bu kapının tabanına kadar ineceğiz ve burada yeni bir mekan bulacağız. Belki çarşı yapısının en kuzeyindeki dükkanın içine girmiş olacağız. Bu bize çarşıyla ilgili bilgiler vermesi açısından çok önemli.”

  Kapının bulunduğu bölgede derin sondajlar yaptıklarını vurgulan Prof. Dr. Öztepe, şöyle devam etti:

  “Burada çok derin dolgular kazıyoruz. Yerine göre 6-7 metre kadar dolgu kazdığımız zamanlar oluyor. Bazen buraya gelen ziyaretçilerimiz ‘Çalışmalar niye ağır ilerliyor’, ‘Niye daha büyük alanlar açılmıyor’ gibi sorular yöneltiyor. 250 yıla yaklaşan arkeolojide en temel çalışma arkadaşlarımız kazma, kürek, el arabası ve insan gücüdür. Bundan vazgeçmemiz mümkün değil. Her bir veriyi kaçırmadan bu çalışma metoduyla devam etmek zorundayız. Bu nedenle yüksek dolguları kazmak bir hayli zaman alıyor.”

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR