19.9 C
Lefkoşa
Cumartesi, Mart 2, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaEkonomiBelçika'da haftada 4 günlük mesai sistemine geçiliyor

  Belçika’da haftada 4 günlük mesai sistemine geçiliyor

  Belçika’da çalışanların haftada 5 gün yerine 4 gün mesai yapmalarını öngören yeni düzenlemenin hayata geçmesine sayılı gün kaldı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre çalışanlar 4 gün mesai yapsa da maaşlarında değişiklik olmayacak.

  Belçika‘da çalışanların haftada 5 gün yerine 4 gün mesai yapmasına olanak sağlayan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Hükümetin haziran ayında onayladığı yeni iş gücü anlaşmasına göre ülkedeki çalışanlar 20 Kasım’dan itibaren olanaktan faydalanabilecek.

  ÇALIŞMA SAATLERİ AZALMIYOR

  Çalışanlar 4 gün mesai yapıp yapmayacaklarını kendileri belirleyecek. Ancak yeni sistemde çalışma saatleri azalmayacak. 4 gün çalışmak isteyenler mesailerini sıkıştıracak.

  MAAŞLAR AYNI KALACAK

  Yasaya göre, kişinin 4 gün çalışma isteği kesinlikle işten çıkarma veya fesih nedeni olarak kabul edilmeyecek. Maaş ve sosyal haklar aynı kalırken, günlük yemek fişi sayısı ve yol paralarında değişiklik olabileceği öğrenildi. Öte yandan yeni düzenlemede gece saatlerinde işle ilgili telefon veya maillere çalışanlar isterlerse cevap vermeyecek.

  AVRUPA ÜLKELERİ 4 GÜN ÇALIŞMAYI TARTIŞIYOR

  Dört günlük çalışma düzeni, koronavirüs salgınıyla birlikte yeniden gündeme geldi. Avrupa genelinde pek çok işçi sendikası hükümetlere dört günlük çalışma düzenini hayata geçirmeye çağırırken, Belçika’nın yanı sıra başka Avrupa ülkeleri de konuyu tartışmaya başladı. İngiltere, İskoçya ve İzlanda’da geçtiğimiz yıl bazı şirketlerde haftada 4 günlük mesai için yapılan testlerin verimlilik açısından başarıya ulaştığı açıklanmıştı.

  İNGİLTERE’DE 70 ŞİRKETTE PİLOT UYGULAMA

  İngiliz Milletvekili Peter Dowd geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, dört gün çalışmanın yasal olması için bir yasa tasarısı sunmaya karar verdi. Haziran ayında İngiltere’de haftada 4 iş gününe geçiş için dünyadaki en büyük pilot uygulama başlamıştı. Ülkedeki 70 şirkette 3300’den fazla çalışanın katılımıyla düzenlenen pilot uygulama 6 ay sürecek.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR