34.7 C
Lefkoşa
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaKültür & Sanatİklim aktivistleri Andy Warhol’un tablosunu hedef aldı

  İklim aktivistleri Andy Warhol’un tablosunu hedef aldı

  Daha önce Van Gogh ve Goya gibi sanatçıların eserlerini hedef alan iklim aktivistlerinin bu seferki hedefi Amerikalı ünlü sanatçı Andy Warhol’un Avusturalya’daki tablosu oldu.

  Çevre ve iklim aktivistleri Avusturalya’nın başkenti Canberra’daki Ulusal Galeri’de bulunan Andy Warhol tablosuna saldırdı.

  İklim konusundaki taleplerini dile getirmek için ünlü ressamların eserlerine saldırmaya devam eden “Stop Fossil Fuel Subsidies (Fosil Yakıt Sübvansiyonlarını Durdurun)” adlı çevreci grup, sanatçının “Campbell’s Soup Cans” adlı eserini mavi kalemle karaladı.

  Pop art akımının en önemli temsilcilerinden biri olan Amerikalı ressamın piyasaya sürülen çorba konserveleri çeşitlerini resmettiği tuvaller cam ile korunduğu için zarar görmedi.

  Ayrıca protestocuların ellerini tabloya yapıştırmak istediği de biliniyor.

  İklim aktivistleri, Avustralya hükümetinin petrol, gaz ve kömür endüstrilerine verdiği desteği kesmesi için talepte bulundu.

  Aktivist Bonnie Cassen, Warhol’un sanat eserinin “çılgına dönen tüketim kültürünü” yansıttığını belirtti. Cassen, “Şimdi kapitalizm çıldırmış durumda. Aileler çocukları için ilaç ve yiyecek arasında seçim yapmak zorunda kalırken, fosil yakıt şirketleri rekor karlar elde ediyor. Yine de hükümetimiz fosil yakıt endüstrisine dakikada 22 bin dolar sübvansiyon veriyor” ifadelerini kullandı.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR