25.8 C
Lefkoşa
Cuma, Nisan 12, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaKültür & SanatSenfoni orkestrasından 'corona virüs' temalı piyano konçertosu

  Senfoni orkestrasından ‘corona virüs’ temalı piyano konçertosu

  Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO) Şefi Orhan Şallıel, ‘corona virüs salgını’ temalı piyano konçertosu besteledi. İlk kez Adana’da seyirci ile buluşacak eseri hakkında konuşan Şallıel, “Pandemi, bir anda bütün insanlığı çaresiz bıraktı. O süreçte derin acılar yaşandı. Bu eser, o acıları anlatıyor” dedi.

  Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda 4 Kasım günü saat 20.00’de düzenlenecek konser öncesi besteci ve maestro Orhan Şallıel şefliğinde provalarını sürdüren Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), ‘corona virüs salgını’ temalı ‘Piyano Konçertosu Opus 9’ adlı eseri de çalacak. Prova sonrası bestelediği eser hakkında konuşan Orhan Şallıel, bestenin ilk kez Adana’da seyirci ile buluşacağını söyledi. Şallıel, sonraki süreçte diğer ülkelerde de sahne alacaklarını belirtti.

  “ESER, O ACILARI ANLATIYOR”

  Dünyanın pandemi ile birlikte çok zor dönemden geçtiğini belirten Orhan Şallıel, “Bu sürece dair bir eser yazarak, duygularımı kalıcı hale getirmek istedim. Konusu koronavirüs salgını oldu. Pandemi, bir anda bütün insanlığı çaresiz bıraktı. O süreçte derin acılar yaşandı. Bu eser, o acıları anlatıyor. Koronavirüsün etkilediği bütün ülkelerin müziklerini bu eserde açık büfe gibi göreceksiniz. Uzak Doğu’dan başlayıp, Avrupa’ya, Amerika’ya gidiyor. Eserin hazırlığı 2 yıl sürdü. Konçerto için bir piyanist gerekiyordu. Hayran olduğum piyanist Ayhan Yankuş’un torunu İrem, ‘Ben çalarım’ dedi hatta Hollanda’da yüksek lisans yaptığı üniversiteye, bu besteyi tez konusu olarak sundu. Üniversite de bunu kabul etmiş” dedi.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR