25.8 C
Lefkoşa
Cuma, Nisan 12, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaTeknolojiBilim insanları kara delikten madde püskürdüğünü tespit etti

  Bilim insanları kara delikten madde püskürdüğünü tespit etti

  Bilim insanları nesneleri parçalama eğiliminde olan kara deliklere alışıklar fakat bu sefer üç yıl sonra bir kara deliğin hayata geri döndüğünü ve madde fırlattığını fark ettiler.

  Bilim insanları bir kara delikten daha önce hiç görülmemiş bir şekilde madde püskürdüğünü açıkladı. Tuhaf olay olarak adlandırılan durum 2018 yılında, bilim insanlarının küçük bir yıldızın Dünya’dan yaklaşık 665 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir kara delik tarafından parçalara ayrıldığını görmesiyle başladı. Yakındaki diğer nesneleri parçalama eğiliminde olan kara delikleri inceleyen bilim insanları için bu tür muhteşem ve şiddetli davranışlar nispeten rutin sayılır ve bu nedenle kara delik özellikle ilginç görülüyor.

  Ancak bilim insanları üç yıl sonra aynı kara deliğin hayata geri döndüğünü ve madde fırlattığını görünce şok oldular. Alışılmadık bir şekilde yeni bir şey yutmadı. Garip kara delik üzerine yapılan yeni bir çalışmanın başyazarı olan Yvette Cendes, “Bu bizi tamamen şaşırttı daha önce hiç kimse böyle bir şey görmemişti” dedi.

  KARA DELİĞİN SIRRINI ÇÖZMEYE ÇALIŞACAKLAR

  Bilim insanlarına göre materyalin kara delikten çıkışı gecikmiş gibi görünüyor. Bu sürecin neden geciktiğini hala bilmiyorlar, ancak daha fazla araştırmanın kara deliklerin dramatik yeme modellerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacağını umuyorlar. Araştırmacılar bu tuhaf davranışı ilk kez 2021 yılında New Mexico’daki Very Large Array’i kullanarak tespit ettiler. Söylenenler kara deliğin beklenmedik bir şekilde hayata geri döndüğünü gösteriyor.

  KARA DELİKTEN ÇIKAN MADDE NORMALDEN HIZLI İLERLİYOR

  Bunun üzerine uluslararası gökbilimcilerden oluşan bir ekip neler olup bittiğini öğrenmek için çalışmalara hemen başladı. Bilgi topladıkça, olayın dramatik olduğunu gördüler. Olay üç yıl boyunca sessiz kalmış ve daha sonra şimdiye kadar görülen en güçlü radyo enerjisi patlamasıyla yeniden başlamıştı. Dahası, kara delikten çıkan madde normalden çok daha hızlı ilerliyor. Işık hızının yarısı kadar hızlı hareket ediyor ve bu oran bu tür olayların çoğunda ışık hızının yüzde 10’una denk geliyor.

  Bilim insanları şimdi bu kara deliği ve davranışını daha iyi anlamaya çalışacak. Kara deliklerin bunu başından beri yapıp yapmadıklarını ve gözden kaçırıp kaçırmadıklarını ya da gerçekten göründüğü kadar sıra dışı bir örnek olup olmadığını anlamaya çalışacaklar.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR