29.8 C
Lefkoşa
Pazar, Eylül 24, 2023
DAHA FAZLA
  Ana SayfaDoğa & ÇevreBilim insanlarının 2 yıldır üzerinde çalıştığı 'yüzen adalar' karaya oturdu!

  Bilim insanlarının 2 yıldır üzerinde çalıştığı ‘yüzen adalar’ karaya oturdu!

  Adıyaman’da, önceki yıllarda üzerinde ağaç bulunan onlarca adacığın yüzdüğü Çat Barajı’nda bu yıl korkutan bir değişiklik yaşanıyor. ‘Yüzen adalar’ın büyük çoğunluğu, su seviyesinin azalması nedeniyle karaya otururken, kıyıya yakın bölgede zeminle birleştikleri görülüyor. Prof. Dr. Mehmet Turgut, “Değerli bilim insanlarımız son 2 yılda ‘yüzen adaları koruyabilir miyiz, yeniden ekosisteme dahil edebilir miyiz?’ diye çalışmalar yapıyor. Bu adaların yaptığımız çalışmalar sonucunda toplamda da 17 bin 600 aracın çıkardığı karbondioksiti ortadan kaldırdığını gördük. Bu adalar, sırf bu yüzden bile çok önemli” dedi. Prof. Turgut, adaların kurtarılması için geliştirilen projenin detaylarını da anlattı

   

  Adıyaman’ın Çelikhan ilçesindeki Çat Barajı’nda bulunan “yüzen adalar”ın büyük çoğunluğu, su seviyesinin azalması nedeniyle karaya oturdu.

  Önceki yıllarda üzerinde ağaç bulunan onlarca adacığın yüzdüğü barajda, bu yıl önemli bir değişiklik gözlemleniyor.

  Baraj gölünde 1-2 adacığın kaldığı görülürken, su seviyesinin düştüğü bölgedeki onlarca ada ise kıyıya yakın bölgede zeminde birleşti.

  Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, hem doğal hayatı korumak hem de kentin önemli bir turizm merkezi olan yüzen adaları çok önemsediklerini söyledi.

  Bölgenin her geçen gün daha fazla ziyaret edilen bir merkez haline geldiğini ifade eden Turgut, şunları kaydetti:

  “Adaların karaya oturması, su seviyesinin düşmesi ve bütün dünyada olduğu gibi ilkim değişiklerinin sonucu. Suların özenle kullanılmaması, sulamada daha çok vahşi sulamanın devam etmesi de bu sonucu hızlandırıyor. Su seviyesi bu kadar düşmeseydi bu adacıklar da karaya oturmayacaktı. Barajın dağların arasında olması bir avantaj, dağlar yeryüzündeki hem direkler hem de su depolarıdır. Dolayısıyla buradan bu barajı besleyen su kanalları, pınarları devam ediyor. Aksi halde daha çok kuruyabilirdi.”

  Prof. Dr. Turgut, üniversite olarak bir süredir bölgeye ilişkin çalışmalar yürüttüklerini belirterek, şöyle devam etti:

  “Değerli bilim adamlarımız son 2 yılda ‘yüzen adaları koruyabilir miyiz, yeniden ekosisteme dahil edebilir miyiz?’ diye çalışmalar yapıyor. Yüzen adaların toplam alanı 30 dekar civarında ve bu adaların yaptığımız çalışmalar sonucunda bir metrekaresinde yaklaşık 2,7 ton karbondioksiti, toplamda da 17 bin 600 aracın çıkardığı karbondioksiti ortadan kaldırdığını gördük.

  Vatandaşları su kullanım konusunda uyaran Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, “Su kaynaklarımızı gelecek nesillerimize bırakacak şekilde kullanmamız gerekmekte. Su en değerli materyalimizdir. Susuz hayat olmaz, buraları korumak zorundayız” dedi.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR