20.1 C
Lefkoşa
Pazar, Mayıs 19, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaSporMuhammed Ali’yi yenen efsane Japon güreşçi Antonio Inoki hayatını kaybetti

  Muhammed Ali’yi yenen efsane Japon güreşçi Antonio Inoki hayatını kaybetti

  Bir zamanlar dünya boks şampiyonu Muhammed Ali ile karşılaşan ve efsane boksörü yenen Japon güreş yıldızı Antonio Inoki, 79 yaşında hayatını kaybetti.

  Japonya’da karma dövüş sanatlarının öncüsü olan profesyonel güreşçi ve politikacı Antonio Inoki, nadir görülen bir hastalıkla mücadele ettikten sonra hayatını kaybetti.

  Inoki’nin ölümüyle ilgili yapılan açıklamada, “Hem profesyonel güreşteki hem de küresel topluluktaki başarılarının eşi benzeri yok ve asla unutulmayacak.” denildi.

  Japonya’da devlet yayıncısı NHK’ye göre, birkaç yıl kalp hastalığıyla mücadele ettikten sonra kalp yetmezliğinden öldü.

  “YÜZYILIN MAÇI”NDA MUHAMMED ALİ’Yİ YENDİ

  Inoki, 1960’larda Japonya’nın profesyonel güreş alanında en büyük isimlerinden biri oldu. 1976’da Tokyo’da “yüzyılın maçı” olarak adlandırılan güreşçi-boksör maçında dünya ağır siklet şampiyonu Muhammed Ali’yi yenerek ün kazandı.

  Bir başka profesyonel güreşçi ve politikacı olan Atsushi Onita, Inoki’ye saygılarını sunarken “bir devir kapandı” dedi.

  SİYASETTE ÖNEMLİ ADIMLAR ATTI

  Japon efsane Inoki, 1989’da Japonya parlamentosunun üst kanadında bir koltuk kazanarak siyaset dünyasına girdi. Bir sonraki yıl Körfez Savaşı sırasında Irak’a gitmesi ve serbest bırakılan Japon rehineler adına devreye girmesiyle manşetlere taşındı.

  1995’te koltuğunu kaybeden Inoki, 1998’de güreşçi olarak emekli oldu. Ancak 2013’te başka bir muhalefet partisinin üyesi olarak üst meclise yeniden seçildi.

  Yıllar boyunca Kuzey Kore ile güçlü bir kişisel bağlantı kuran Inoki, 2019’da siyasi kariyerine son vermeden önce Pyongyang’ın Soğuk Savaş sırasında Japon vatandaşları kaçırma sorununu çözmek için birçok kez Kuzey Kore’ye gitti.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR