19.9 C
Lefkoşa
Cumartesi, Mart 2, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaKültür & SanatCarmen Operası 15 yıl sonra İstanbul’da

  Carmen Operası 15 yıl sonra İstanbul’da

  Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Carmen Operası 15 yıl sonra yeniden Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) sahnelendi. Eser, sanatseverlerin yoğun beğenisini kazanarak gecenin sonunda ayakta alkışlandı.

  Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde dünya genelinde en çok sahnelenen operaların başında gelen, bestesi Fransız besteci Georges Bizet’e ait olan Carmen Operası geçen akşam sahnelendi.

  İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin sahneye koyduğu Carmen Operası’nda orkestrayı Zdravko Lazarov yönetti. Dekor tasarımı Zeki Sarayoğlu’na, kostüm tasarımı Ayşegül Alev ve Gizem Betil’e, koreografisi Ayşem Sunal Savaşkurt’a, ışık tasarımı Giovanni Pirandello’ya ve dramaturjisi Ravivaddhana Monipong Sisowath’a ait olan eserin koro şefliğini ise Paolo Villa üstlendi.

  Nesrin Gönüldağ’ın Carmen rolü ile sahnede olduğu gecede Don José rolüne Ali Murat Erengül, Micaëla rolüne Ayten Telek, Escamillo rolüne ise Caner Akgün hayat verdi. Zuniga rolünde Mithat Karakelle, Moralès rolünde Şahin Dedemen, Frasquita rolünde Sevim Ateş, Mercédès rolünde Ceren Şahin, Le Danca’re rolünde Alp Köksal, Le Remendado rolünde Çağrı Köktekin sahne aldı.

  OPERANIN HİKAYESİ

  İspanya’nın Sevilla şehrinde 1830’lu yıllarda geçen operanın hikayesi ise şöyle:

  “Eserin baş kahramanı güzel, ateşli ve herkesin aklını kolayca başından alan ve bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan çingene genç kız Carmen’dir. Carmen, asker Don Jose’den çok etkilenir ve onu cezbederek ait olduğu saygın hayattan koparıp kendisiyle beraber dağlarda yaşamaya ikna eder. Ancak bir süre sonra Carmen’in aşkı bitmiştir ve hayatına yeni biri girmiştir. Don Jose’nin ise onun için bunca sıkıntıyı göze aldığı kadını kolayca bırakmaya hiç niyeti yoktur.”

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR