30.8 C
Lefkoşa
Çarşamba, Temmuz 24, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaTeknolojiYurt dışı telefon IMEI uzatma işlemi bitti mi? e-Devlet telefon kullanım süresi...

  Yurt dışı telefon IMEI uzatma işlemi bitti mi? e-Devlet telefon kullanım süresi kaydetme ve sorgulama!

  Yurt dışından gelen telefonları Türkiye’de kullanmak için uygulanan e-Devlet İMEI uzatma ya da diğer adıyla kullanım süresi uzatma detayları gündemde. Pasaport kayıtsız bir şekilde yurt dışı iPhone kullananlar geçici IMEI uzatma işlemi uygulama üzerinden geçtiğimiz hafta yapılamadı. Bunun üzerine kaydetme işlemi bitti mi sorgulamaları hız kazandı. Peki, e-Devlet yurt dışı telefon IMEI kaydetme yapılıyor mu? İşte konuyla ilgili detaylar…

  Akıllı telefonların özellikle de iPhone telefonların yurt dışından gelişinin daha ekonomik olmasından dolayı kullanım sayısında artışlar yaşanıyor. Yurt dışından bir telefon satın aldığınızda bunu Türkiye’de 120 günden fazla kullanmak için pasaport kaydı gerekiyor. e-Devlet uygulaması üzerinden gerçekleştirilen IMEI uzatma işleminin geçtiğimiz günlerde yapılamamasının ardından detaylar araştırma konusu oldu. Uygulamanın tekrar erişime açılmasıyla birlikte kayıt işlemleri tekrar yapılmaya başladı.

  YURT DIŞINDAN GETİRİLEN TELEFONLARI KULLANABİLMEK İÇİN;

  Bilindiği üzere yurt dışından alınmış mobil cihazların Türkiye’de kullanılabilmesi için IMEI numaralarının BTK tarafından kayıt altına alınması işlemine IMEI kaydı denilmektedir.

  -Pasaport kaydı yaptırmak: Yurt dışından getirilen bir telefonu / iPhone’u kullanmak için en doğru yöntem pasaport kaydı yaptırmak. Bu yöntemde 3 yıl boyunca sadece 1 telefonu kayıt ettirebiliyorsunuz ve 3 yıl boyunca telefonu sizden başkası kullanamıyor. 3 bine yakın da ücret tahsil edilmektedir.

  -Yıl başına kadar beklemek: BTK’nın tanımlamış olduğu 120 gün kullanım hakkı, 1 takvim yılı için geçerli olduğundan dolayı yeni yılla birlikte yeniden 120 gün kullanım hakkı tanınıyor.

  -Geçici IMEI kaydı yaptırmak: Ülkeye gelen turistlerin mağduriyet yaşamamaları için 120 gün kullanım hakkı olan yurt dışı telefonlarda sorun yaşamamaları için geçici IMEI süreleri 2 ay daha uzatılabiliyor. Çift SIM kart girişli telefonlarda diğer hat kısmına takıldığında 120 gün daha kullanılabiliyor. Kimlik kartınızla da IMEI kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz. IMEI kayıt hakkınız varsa, pasaportsuz kimlik ile IMEI kaydı için aşağıdaki adımları takip edin:

  -Harç bedelini yatırın. (T.C. kimlik numaranız ve kayıt edilecek cihaza ait IMEI numarasını belirtmelisiniz.)
  -BTK IMEI kayıt sayfasına gidin.
  -Bilgilendirme sayfasındaki notları okuyup “Devam et”e tıklayın.
  -Bilgilendirme ekranında yurda giriş yapılan belge türünü “Nüfus cüzdanı veya ID kart” olarak seçerek ilerleyin.

  YURT DIŞINDAN GELEN TELEFON KAYDI NASIL YAPILIR?

  Yurt dışından getirilen telefonun kayıt altına alınması için 120 gün içinde gerekli belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapmalıdır. IMEI kayıt ücreti 2022 Eylül ayı itibarıyla 2732 TL.

  e-Devlet IMEI kaydı aşamaları

  -BTK IMEI kayıt hakkı sorgulama sitesine girerek, yurtdışı telefon kayıt hakkınız olup olmadığını öğrenin.
  -Bankalar, vergi daireleri veya sisteme entegre ödeme kuruluşlarına harç ücretini yatırın. (T.C. kimlik numaranız ve cihazın IMEI numarası yazmalı)
  -e-Devlet üzerinden “BTK IMEI kayıt” sayfasına girip gerekli bilgileri doldurarak (IMEI no, yurda giriş yapılan belge türü, yurda giriş tarihi gibi) IMEI kayıt işlemini gerçekleştirin.
  -IMEI sorgulama sayfasında “Yolcu beraberinde kaydedilen cihaz” yazıyorsa, IMEI kayıt işlemi gerçekleştirilmiştir.

  2022 yurt dışından telefon getirme ücreti ne kadar, telefonu pasaporta kaydetme ücreti kaç TL?

  e-DEVLET IMEI KAYDET SAYFASI

  e-DEVLET IMEI SORGULAMA SAYFASI

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR