12.9 C
Lefkoşa
Pazartesi, Mart 4, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaKültür & SanatRessam Çağrı Ergin: Resim bir hobi değil, yaşamın kendisidir

  Ressam Çağrı Ergin: Resim bir hobi değil, yaşamın kendisidir

  Ressam Çağrı Ergin, her zaman ressam olmak istediğini ve bu yolda profesyonel şekilde ilerlemeye devam etmekte olduğunu söyleyerek, “Resim bir hobi değil, yaşamın kendisidir” dedi.

  Ressam Çağrı Ergin, bir ressam ve resim öğretmeni olarak sanatın güzel yanları ve hayatın içindeki önemini Kıbrıs Postası’na anlattı.

  “SANATI DÜNYA İLE BAŞA ÇIKABİLMENİN BİR YOLU OLARAK GÖRÜYORUM”

  Sanatı dünya ile başa çıkabilmenin bir yolu olarak gördüğünü ifade eden Ergin, resim çizmenin bir hobi olmadığını, yaşamın kendisi olduğunu söyledi.

  Ergin, “En yakın arkadaşım boyalar ve duvarlar oldu” ifadelerini kullanarak, kendini keşfettiği günden beri bu yolda durmadan devam ettiğini belirtti.

  “ASLA VAZGEÇMEYİN. BİR GÜN SANAT KAZANACAK”

  Resim öğretmeni olarak çocuklara ‘kendi dünyalarını renklendirmelerini dileyen Ergin, “Asla vazgeçmeyin. Bir gün sanat kazanacak” dedi.

  Kıbrıs Postası olarak, ressam Çağrı Ergin ile soru-cevap şeklinde yaptığımız röportajın tam metni şu şekilde:

  ÇAĞRI ERGİN KİMDİR?

  “Küçük yaşlarda başladığım resim sevdasını lise ve üniversitede aldığım güzel sanatlar eğitimleriyle devam ettirdim. İşimi aşk ile yapan bir ressam olarak en büyük motivasyonum sanat severlerin eserlerimde bu tutkuyu hissetmeleri.

  Sanatı sadece kendimi ifade etmenin bir şekli olarak değil, aynı zamanda dünya ile başa çıkabilmenin bir yolu olarak görüyorum. Yarattığım her sanat eserinde her zaman büyüklük ve ihtişam hissini uyandırmak istiyorum. Renkler benim eserlerimin olmazsa olmazı. Her sanat severde farklı hisler uyandırmayı ve onlara kendi iç dünyalarına göre eseri yorumlayabilecekleri boşluklar bırakmayı seviyorum.”

  RESİMLERİNİN ALTINDA YATAN ANLAMLAR NELER?

  “Resimlerimde genellikle birbirinden farklı ama bir o kadar da birbirine yakın duygular içeren, kadınlar çizmeyi tercih ediyorum. Ayrıca tablolarımın yanı sıra duvar çizimleri yapmaktayım. Tanınmış bir çok mekanın duvarlarına resim çizdim.”

  MESLEĞE HOBİ OLARAK MI BAŞLADI?

  “Hayır. Resim bir hobi değil. Yaşamın kendisidir. Her zaman Ressam olmak istedim ve bu yolda profesyonel şekilde ilerlemeye devam etmekteyim.”

  RESİM ÇİZERKEN NELER DÜŞÜNÜYOR?

  “Sadece o anda kalmaya çalışırım. Keyifle yenilen yemek gibi… Sonsuz bir lezzet ve tatla resmediyorum.”

  RESME NASIL BAĞLANIYOR?

  “Hayal edin ki güneş sizsiniz. Ve renkleri keşfettikçe etrafınızı ısıtmaya devam ediyorsunuz. Bundan güzel bir bağlılık olabilir mi?”

  RESME OLAN YETENEĞİNİ NASIL KEŞFETTİ?

  “Çocukluğumdan beri sanat hep vardı. En yakın arkadaşım boyalar ve duvarlar oldu. Kendimi keşfetmeye başladığımda durmadım ve yolumda ilerledim.”

  OLUMSUZ YORUMLAR ALDIĞI ZAMANLAR OLDU MU?

  “Olumsuz yorum almaktan ziyade mesleğimize saygı görmüyorum. Ada geneli insanlardaki bakış açısı çok kırıcı. Ressam olmak veya resim yapmak insanların boş vaktini değerlendirdiği bir uğraş değildir.”

  BU MESEĞİ YAPMAK İSTEYEN GENÇLERE TAVSİYELERİ NELER?

  “Resim öğretmeni olarak çocuklarıma kendi dünyalarını renklendirmelerini dilerim. Asla vazgeçmeyin. Bir gün sanat kazanacak.”

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR