33 C
Lefkoşa
Çarşamba, Temmuz 24, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaKültür & Sanatİsmet Tatar’ın yeni sergisi “Mavide Meditasyon” açılacak

  İsmet Tatar’ın yeni sergisi “Mavide Meditasyon” açılacak

  Resim ve kâğıt sanatçısı İsmet Tatar’ın yeni sergisi “Mavide Meditasyon”, 30 Eylül Cuma akşamı saat 19.00’da Lefkoşa’da Rüstem Ana Galeri’de açılacak.

  Rüstem Ana Galeri’den yapılan açıklamada, “Iris Murdoch, ‘Deniz Deniz’ romanında yüzmek ve ölüm arasında şöyle bir bağ kurar: ‘Yüzmek ölmek gibidir, bütün dertlerinizden arınırsınız ama sonunda sağ kalırsınız’. Pandemi dönemindeki yüzme rutinlerini, Murdoch’un kurduğu bağ ile birleştiren Tatar, ‘Mavide Meditasyon’ serisinde tanık olacağınız mavinin tonlarında dolandığı siyanotip baskıları var etti. Bu özel siyanotip koleksiyon izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor” denildi.

  Açıklamada, sergi koordinatörlerinden Esra Plümer Bardak’ın sergi yazısından bir kesite de yer verildi:

  “’Mavide Meditasyonlar’, gözlerimizi kapatarak deneyimleyebileceğimiz nokta desenleri, girdaplar ve renk dalgalarına benzerlik uyandıran, 65 sanat eserinden oluşan bir dizi sunmaktadır. Bu eserlerdeki akıcı ve soyut görüntüler, gözlere nüfuz eden ışığı yankılamakla birlikte İsmet Tatar’ın kullandığı siyanotipin fotoğrafik tekniğini de yansıtmaktadır.

  Açıklamaya göre, en yaygın olarak ‘blueprint’ olarak adlandırılan siyanotip, fotoğraf tarihindeki en eski fotoğraf baskı işlemlerinden biri. Siyanotip, banyo ve fiksaj için iki kimyasal ve sadece su kullanan, yavaş tepki veren bir fotoğraf baskı tekniği.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR