21.3 C
Lefkoşa
Salı, Mayıs 21, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaTeknolojiBilim insanları acısız ve kansız dövme aleti yaptı

  Bilim insanları acısız ve kansız dövme aleti yaptı

  Son yılların moda akımlarından dövme ile ilgili dikkat çekici bir gelişme bilim dünyasında yaşandı.

  ABD’nin saygın üniversitelerinden Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde görevli bilim insanları, acısız ve kan akıtmadan dövme yapabilmenin yolunun bulunduğunu duyurdu. Geliştirilen teknikte mikroiğneler kullanıldığı belirtilirken gelişmiş tasarım sayesinde acı duyulmadığı ve herhangi bir kanama da olmadığı belirtildi.

  Bilim insanları bu sistemin kozmetik ve medikal bakımın yanı sıra dövme yapılırken de kullanılabileceğini söyledi. Araştırmayı ve teknolojiyi geliştiren isimlerden olan Profesör Mark Prausnitz, “Tıbbi dövmelere erişimi artırmanın yanı sıra kozmetik dövme yapımını da kolaylaştırabileceğine inanıyoruz. Birçok insan dövme yaptırmayı seviyor fakat bazıları da canının yanmasını istemiyor” dedi.

  Prausnitz ve bilim insanları aşı geliştirmek için mikroiğneler üzerinde çalışırken bunların dövme yapımında da kullanılabileceğini fark ettiklerini söyledi.

  Genelde cilde dakikada 50 ile 3.000 vuruş yaparak gerçekleşen dövmelerin bu sistem ile daha acısız ve daha hızlı olmasının beklendiği de kayıtlara geçti. Geliştirilen sistemde her bir desen için özel bir şablon oluşturuluyor ve iğneler bu şablona yansıtılarak bedene kazınabiliyor. Bu desenlerin herhangi bir şekilde, büyüklükte ve renkte olabileceği de belirtildi.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR