19.9 C
Lefkoşa
Cumartesi, Mart 2, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaKültür & SanatCumhurbaşkanı Tatar, Tataristan’dan gelen heyet onuruna düzenlenen serginin açılışını yaptı

  Cumhurbaşkanı Tatar, Tataristan’dan gelen heyet onuruna düzenlenen serginin açılışını yaptı

  Cumhurbaşkanı Tatar, Güzel Sanatlar Eylül Sergisi’nin açılışını yaptı.

  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ile Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin düzenlediği Güzel Sanatlar Eylül Sergisi’nin açılışını yaptığı belirtildi.

  Güzel Sanatlar Eylül Sergisi ismindeki sergi, Yakın Doğu Üniversitesi’nde bulunan Tataristan’ın önemli üniversite, kütüphane ve müze yetkililerinden oluşan heyet onuruna düzenlendi. Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Sergi Salonu’nda yer alan sergi; resim, heykel, seramik, vitray ve baskı resimlerden oluşuyor

  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar serginin açılışında yaptığı konuşmada “Kıbrıs Türkleri olarak, binlerce yıl öncesine dayanan akrabalık bağlarımız olan sizleri, Yakın Doğu Üniversitesi’nde böylesine anlamlı bir sanat etkinliğinde ağırlıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Ortak atalarımızdan gelen bağlarımız bizi burada buluşturdu” dedi.

  “SANATLA BÜTÜNLEŞEREK BÜTÜN DÜNYAYA BU ENGELLERİ AŞACAĞIMIZIN MESAJINI VERİYORUZ”

  KKTC’nin maruz kaldığı acımasız ambargoların sanat yoluyla dünya ile bütünleşerek aşılabildiğine değinen Cumhurbaşkanı Tatar, “Sanatla bütünleşerek bütün dünyaya bu engelleri aşacağımızın mesajını veriyoruz” şeklinde konuştu.

  KKTC’nin Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar şunları kaydetti:

  “Aramızda binlerce kilometre olsa da başta Tataristan olmak üzere bütün cmhuriyetler ile aramızda akrabalık bağları ve gönül birliği var. Belki bugün farklı lisanlarda konuşuyoruz ancak bizim tarihimiz birdir, kültürümüz birdir, duygularımız birdir, yüreklerimiz birdir. Bu birliği dışa vurmanın en önemli yolu da sanattır. İşte bugün burada Yakın Doğu Üniversitesi’nde bu birliği yaşamanın mutluluğunu yaşıyoruz”

  Cumhurbaşkanı Tatar, Güzel Sanatlar Eylül Sergisi’nde emeği geçen sanatçıları tebrik etti, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’ni kurarak bu birlikteliğin güçlenmesine yaptığı katkılar nedeniyle Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’e de teşekkürlerini iletti.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR