34.7 C
Lefkoşa
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaTeknolojiRadyo teleskop uzaylı ararken Dünya'dan en uzaktaki insan icadını buldu

  Radyo teleskop uzaylı ararken Dünya’dan en uzaktaki insan icadını buldu

  Kaliforniya’daki Allen Teleskop Dizisi, yakın zaman önce yenilendikten sonra 9 Temmuz’da bunun yerine, insanlar tarafından yaratılmış en uzak nesne olan Voyager 1’in sinyalini aldı.

  Uzaylıları arayan bir teleskop zayıf ve ilginç bir sinyal yakaladı ama bu uzaylılardan gelmiyor. Kaliforniya’daki Allen Teleskop Dizisi, yakın zaman önce yenilendikten sonra 9 Temmuz’da bunun yerine, insanlar tarafından yaratılmış en uzak nesne olan Voyager 1’in sinyalini aldı.

  NASA’nın 5 Eylül 1977’de fırlattığı Voyager 1, Neptün’ün yörüngesinin ötesine geçmeden önce Dış Güneş Sistemi’nin nefes kesici görüntülerini temin etti. Voyager saatte 61 bin kilometreden fazla bir hızla bizden uzaklaşmaya devam ederek yıldızlararası uzaya geçti: Uzay aracı şu anda Dünya’dan yaklaşık 23 milyar kilometre uzaklıkta.

  Bu, Dünya’yla Güneş arasındaki mesafenin 150 katından daha fazla. Bununla birlikte uzaktaki sonda, NASA’nın derin uzaydaki uzay araçlarıyla irtibatı korumak için kullandığı ve Dünya’nın dört bir yanındaki bir dizi antenden oluşan, Derin Uzay Ağı’yla düzenli iletişimi sürdürüyor.

  Allen Teleskop Dizisi’nin 42 anten çanağı da Voyager 1’in sinyalini saptayabildi ve Güneş’in anlık elektromanyetik etkisi dışında kalan “yıldızlararası ortamın” özellikleri hakkında bilgi göndermeyi sürdüren uzay sondasından gelen yaklaşık çeyrek saatlik veriyi kaydetti.

  Seti Enstitüsü’nde doktora sonrası araştırmacı olan Wael Farah yaptığı açıklamada şöyle dedi:

  “İnsan yapımı en uzak nesne olan Voyager 1’in yenilenmiş Allen Teleskop Dizisi’yle tespit edilmesi, teleskobun yetenekleriyle güçlü yönlerinin mükemmel bir teşhiri ve yenileme programının 2019’da başlamasından bu yana Allen Teleskop Dizisi ekibi tarafından ortaya konan olağanüstü sıkı çalışmanın bir göstergesidir.”

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR