33 C
Lefkoşa
Çarşamba, Temmuz 24, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaGüncelKTÖS Genel Sekreteri Maviş Eğitim Bakanı Çavuşoğlu'nu eleştirdi

  KTÖS Genel Sekreteri Maviş Eğitim Bakanı Çavuşoğlu’nu eleştirdi

  Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, Eğitim Bakanı’nın despot yaklaşımla Öğretmenler Yasası’nı değiştirmek istemesinin, demokrasi ve eğitim ilkeleri ile uyuşmadığını kaydetti.

  KTÖS Genel Sekreteri Maviş, Eğitim Bakanı’nın bilimsel yollardan saparak, despot bir yaklaşımla Öğretmenler Yasası’nı tek taraflı değiştirmek istemesinin ne demokrasi ne eğitim ilkeleri ne de siyasi teamüller ile uyuşmakta olduğunu belirtti.

  Maviş yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  “Eğitim Bakanı’nın anti-demokratik tavrı öğretmenlerimiz içerisinde büyük tepkiye yol açmıştır. Yazın kavurucu sıcağında, polis ablukasında, sendikaların olmadığı ve onay vermediği yasa değişiklik önerileri karşısında Bakanın ortaya bilimsel bir kanıt koyamadan, “az çalışan öğretmenleri çalıştırmaya çalışıyorum” diyerek öğretmenin emeğini itibarsızlaştırmaya çalışması, Bakanın gailesinin eğitimin niteliği olmadığının ispatıdır.

  Eğitim Bakanı’nın, “yasada yapılan düzenlemeler sonrasında 150 civarında öğretmen tasarrufu olacağını” söylemesi, yapılmak istenen değişikliklerin eğitimle alakalı olmadığını ortaya koymaktadır.

  Rant alanlarına aktarılan milyonlar kimin tasarrufundadır?

  Basit bir matematik hesabı ile eğitimden tasarruf edilmesinin izahı bile olmazken, diğer rant alanlarına aktarılan milyonlar kimin tasarrufundadır?

  Bakanlar Kurulu kararları ile ihalesiz yakıt alımından kaynaklı Elektrik Kurumu’nun 223 milyon TL (12 milyon dolar) zarara uğratılması nasıl bir tasarruftur?

  Müşavirlere yılda ödenen 45 milyon TL’dir. Üçlü Kararname ile atamaların hala devam ettiği bu sistem partisel tasarruf mu?

  Yurt dışı bürolarına yılda ödenen 96 milyon TL ile kimlere kişisel tasarruf geçilmiştir?

  Kalkınma Bankasından verilen ancak geri ödemesi yapılmayan 750 milyon TL kimlerin tasarrufunda?

  Külliye kimin tasarrufundadır?

  İzinsiz, kaçak külliyenin ihalesi Ankara’da 2 milyar 497 milyon TL ile duyuruldu. Okul, hastane, yol, sosyal alan ihtiyacı ortada dururken, bu külliye kimin tasarrufu?

  Kıbrıslı Türklerin Avrupa Birliği müktesebatı dışında ısrarla tutularak, adanın kuzeyinde yaratılan AKP’nin arka bahçesinin devamı kimin tasarrufudur?

  Altını çizerek vurgularız ki itibardan tasarruf olmaz diyenlerin, eğitim ve sağlıktan tasarruf etmek istemesinin izahı yoktur!

  Vatandaşa tasarruf öğütleyip, arka kapıdan rant dağıtanların istifası erdemdir.”

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR