19.9 C
Lefkoşa
Cumartesi, Mart 2, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaTelefonlarSamsung rekor kâr rakamlarını açıkladı!

  Samsung rekor kâr rakamlarını açıkladı!

  2022 yılının ikinci çeyreği için Samsung, rekor kırarak 59.4 milyar dolarlık konsolide gelir elde ettiğini açıkladı.

  Samsung, birçok alanda faaliyet gösteriyor. Akıllı telefon sektörü bunlardan sadece bir tanesi. Akıllı telefon pazarının ne önemli oyuncularından bir tanesi olan şirket, kârlılık anlamında ise Apple’ın hemen arkasında bulunuyor. Koreli üreticinin 2022 yılı ikinci çeyrek sonuçları da şirketin başarısını bir kez daha ortaya koydu.
  Samsung büyümesini ikinci çeyrekte de sürdürdü
  2022’nin ikinci çeyreği için Samsung, rekor kırarak 59.4 milyar dolarlık konsolide gelir açıkladı. Samsung’un işletme kârı da 10.8 milyar dolara ulaşmış durumda. Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 daha fazla olan bu seviye aynı zamanda şirketin 2018 yılından bu yana ulaştığı en yüksek miktar olarak göze çarpıyor.
  Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, şirketin yarı iletken veya Cihaz Çözümleri (DS) departmanları bu rakamlara büyük katkı sağlamış durumda. Şirket sektörlerdeki başarılı rakamlar sayesinde art arda ikinci çeyrekte de tarihi seviyelerini aştı.

  DS departmanı, çoğunlukla sunucu çipi talebi sayesinde, ikinci çeyrekte 21.9 milyar dolar konsolide gelir ve 7.7 milyar dolar işletme kârı açıkladı. Ancak, cep telefonları ve bilgisayarlar gibi tüketici ürünlerine yönelik çip talebi, makro ekonomide yaşanan sıkıntılar nedeniyle beklenenden çok daha zayıf olarak gerçekleşti.
  Şirket ayrıca, tüketici cihazlarına yönelik talebin de zayıf kalmasını bekliyor. Hatta taleplerin düşmeye devam etmesi durumunda tüm sektörü etkileyebileceği belirtiliyor. Tahmin edilebileceği gibi Samsung’un akıllı telefon departmanı da bu durumdam kötü etkilenmiş durumda.

  Şirket, mobil bölümün gelirlerindeki düşüşün nedeni olarak ise mevsimler etkilere ek olarak jeopolitik sorunlar ve enflasyon endişelerini gösterdi. Samsung ayrıca, bileşen ve lojistik maliyetlerinin işletmenin kârlılığını olumsuz etkilediğini, bu yüzden de önceki çeyreğe göre kârın daha düşük olduğunu dile getirdi.
  Teknoloji devi, akıllı telefon satışlarının önümüzdeki çeyrekte de artmasını beklemiyor. Uzun süreli jeopolitik sorunlar ve ekonomik belirsizlikler nedeniyle, yeni telefonlara olan talebin muhtemelen geçtiğimiz yıl ile benzer kalacağı yönünde tahminler yapılıyor.

  Tüm bu olumsuz koşullara rağmen Samsung, gelirlerini önemli oranda artırmış durumda.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR