19.9 C
Lefkoşa
Cumartesi, Mart 2, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaDoğa & ÇevreKüresel ısınma uzaydan görülebiliyor: Alp Dağları beyazdan yeşile dönüyor.

  Küresel ısınma uzaydan görülebiliyor: Alp Dağları beyazdan yeşile dönüyor.

  İklim değişikliği karla kaplı Avrupa Alpleri’ni yeşile bürüdü: Uydu verilerine göre, ağaç sınırının üzerindeki bitki örtüsü 1984’ten bu yana %77 arttı ve kar örtüsü önemli ölçüde azaldı.

  Yüksek çözünürlüklü uydu verileri incelenerek yapılan araştırmada son kırk yıllık iklim değişikliğinin, Apler‘deki kar örtüsünü ve bitki örtüsü verimliliğini nasıl etkilediği incelendi.

  Çalışma sonucu, Avrupa Alpleri‘nin üzerindeki kar örtüsünün 1984’ten bu yana giderek azaldığını ve ağaç sınırının üzerindeki bitki örtüsü alanlarının son kırk yılda yüzde 77 arttığını gösterdi.

  Yani küresel ısınmanın kar beyazı Alp Dağları‘nın giderek yeşil bitkilere bürünmesine sebep olan etkisi uzaydan görülebiliyor.

  Araştırmacılar, bitki biyokütlesindeki artışı “kesinlikle büyük bir değişim” olarak nitelendiriyor. Science dergisinde yayınlanan makalenin baş yazarı ve Basel Üniversitesi‘nden Prof. Sabine Rumpf, “Değişimin ölçeği Alpler’de kesinlikle çok büyük” diyor.

  Bitki örtüsünün aksine, ağaç sınırının üzerindeki kar örtüsü daha düşük orandadeğişti, buzullar ve 1.700 metrenin altındaki alanlar hariç, alanın neredeyse yüzde 10’unda kar örtüsü önemli ölçüde azaldı. Araştırmacılar bunun hala endişe verici bir eğilim olduğunu söyledi.

  Dağlık alanlar küresel ortalamadan iki katı hızlı ısınıyor

  Dağlar, artan kar erimesi ve değişen kar yağışı modelleri ile alçak rakımlardan daha dramatik bir ısınma yaşıyor. İklim değişikliği biyoçeşitlilik ve ekosistem hizmetlerinin en önemli noktaları olan dağlarda, Kuzey Kutbu‘nda olduğu gibi kar örtüsünü azaltabilir ve bitki örtüsü verimliliğini artırabilir.

  Yükselen sıcaklıklar kar örtüsünü azaltıyor; artan yağışlar, bitkilerin yeni alanlara yayılmasını, daha yoğun ve daha uzun hale gelmesine sebep oluyor.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR