19.9 C
Lefkoşa
Cumartesi, Mart 2, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaKültür & Sanat90 yıllık kehribar Tespih Expo 2023'te sergilenecek.

  90 yıllık kehribar Tespih Expo 2023’te sergilenecek.

  Kahramanmaraş uluslararası Expo 2023’e ev sahipliği yapacak. Tek parçadan yapılma 90 yıllık bir tespih de fuarda sergilenecek. Koleksiyonerlerin tespihe biçtiği değer ise 50 bin dolar.

  Kahramanmaraş’taki antikacı dükkanının en nadide parçalardan biri kehribar tespih. 90 yıllık Kehribar tespihi değerli kılan şey ise tek parça kehribardan yapılmış olması.

  İstanbul’un ünlü ustalarından Beylerbeyi Galip Başsaka’nın elinden çıkan “Osmanlı Sıkma Kehribar” sınıfında yer alan tespih, bugüne kadar bozulmadan kırılmadan tek parça halinde gelmiş. Tespih 33 habbe ve imamesiyle özelliğini koruyor.

  Tespihin tek parça olmasının değerini yükselttiğini vurgulayan Koleksiyoner Mehmet Demir, “210 gram toplam ağırlığı. Bunu değerli kılan bunun ebat ölçüleri ve ağırlığı, en değerli kılan tarafı ise tek parça olması. Bu zamana kadar kırılmadan, dağılmadan, bozulmadan tek parça halinde 33 habbesi ve imamesinin günümüze kadar gelmiş olması bunu değerli kılan burası. Takriben 80-90 yıllıktır en az. 1907’de zaten Almanların döktüğü malzemeden yapılan tespihler bunlar” dedi.

  Değeri 50 bin dolar

  Rengi, helezonik görünümü ve içinde yapan ustanın imzası ile koleksiyonerler için özel olan tespihe istenilen fiyat ise 50 bin dolar.

  Antika kehribar tespih Kahramanmaraş’ın ev sahipliği yapacağı Expo 2023’te sergilenecek.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR