27.9 C
Lefkoşa
Pazartesi, Temmuz 22, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaKültür & SanatDünyaca ünlü 'Carmen' operası sanat severlerle buluştu.

  Dünyaca ünlü ‘Carmen’ operası sanat severlerle buluştu.

  13’üncü Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde bu kez dünyaca ünlü Carmen operası sanatseverlerle buluştu. Haliç Kültür Merkezi Açık Hava Sahnesi’ni dolduran opera meraklıları sanatla dolu bir gece geçirdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da operayı izledi.

  İstanbul Devlet Opera ve Balesinin sahnelediği eser, Haliç Kültür Merkezi Açık Hava Sahnesi’nde sanatseverlerle buluştu.

  Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan’ın da izlediği esere sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, eserin sonunda sanatçıları ayakta alkışladı.

  Ünlü Rumen mezzo-soprano Ramona Zaharia’nın “Carmen” rolünü canlandırdığı operada, “Don Jose”yi Ali Murat Erengül, “Escamillo”yu ise Murat Güney yorumladı.

  “Micaela” rolünde Gülbin Günay, “Zuniga” rolünde Göktuğ Alpaşar, “Morales” rolünde Utku Bayburt, “Frasquita” rolünde Anna Sirel Etyemez, “Mercedes” rolünde Elif Tuba Tekışık, “Le Dancarie” rolünde Alp Köksal ve “Le Remendado” rolünde ise Onur Turan sahne aldı.

  Dünyanın seçkin opera eserlerinden biri olan ve dünya genelinde çokça sahnelenen operaların başında gelen “Carmen”, ünlü İtalyan Rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin prodüksiyonu ve Ayşem Sunal Savaşkurt’un koreografisi ile hazırlandı.

  Gösteride, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı Zdravko Lazarov yönetirken, koro şefliğini Paolo Villa üstlendi.

   

  Hikaye 1830’lu yıllarda İspanya’da geçiyor

  Fransız besteci Georges Bizet’nin imzasını taşıyan, librettosu Ludovic Halevy ve Henri Meilhac tarafından yazılan eser, ilk kez 1875’te Paris’te sahnelendiğinde sert eleştirilere maruz kaldı. “Carmen” operası, Georges Bizet’nin vefatından sonra dünya çapında ün kazandı.

  1830’lu yıllarda İspanya’da geçen eserin dekor tasarımını Zeki Sarayoğlu, kostüm tasarımını Ayşegül Alev, ışık tasarımını ise Giovanni Pirandello yaptı.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR