21.3 C
Lefkoşa
Salı, Mayıs 21, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaFotoğrafçılıkGece fotoğrafçılığı için en iyi teknikleri keşfedin.

  Gece fotoğrafçılığı için en iyi teknikleri keşfedin.

  Karanlıkta mükemmel fotoğraf nasıl çekilir?

  Güneş batıyor, yıldızlar çıkıyor, şehir ışıkları yanıp sönüyor ve fotoğraf makinenizi nasıl kullanacağınız da değişiyor.

  Gece fotoğrafçılığı ışık ve harekete ekstra dikkat gerektirir. Tripod, özel bir lens ve görüntü kalitesini düşürmeden ISO’yu artırabilen bir fotoğraf makinesi isteyebilirsiniz. Dikkate alınması gereken çok şey vardır. Aynı zamanda oynayabileceğiniz de çok şey vardır. Bazen doğru kısıtlamalar size en ilginç görüntüleri keşfetme özgürlüğü verir. Karanlıkta çekim yaparken en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak gece fotoğrafçılığına dair ipuçları için okumaya devam edin.

  Gece fotoğrafçılığı ayarlarınızı düzenleyin.

  Geceleri çekim yapmak düşük ışık anlamına gelir. İster yıldızları, ister şehrin ışıklarını yakalayın, fotoğraf makinenizin orada olan bir şeyi kaydetmesi için nesnenin üzerinde yeterli ışık olduğundan emin olmanız gerekir.

   

   

   

   

   

   

   

   

  Gece fotoğrafı ayarları başlamak için iyi bir yerdir: Diyaframınızı açmak, enstantane hızınızı yavaşlatmak veya (tartışmalı olarak) ISO’nuzla oynamak (dijital fotoğraf makinenizin hassasiyeti bir film kamerasındaki film hızıyla benzerdir). Ancak nesnenizdeki ışığı ayarlamanın yollarını da arayabilirsiniz. Bu, flaş veya dolgu ışığı eklemek ya da yalnızca nesnenizin sokak lambasının ışığına doğru adım atmasını istemek anlamına gelebilir.

  Bunların her birinin, iyi bir planlama veya biraz şans gerektiren kendi kısıtlamaları vardır (ağaç dalının ışığın dışına çıkmasını istiyorsanız uzun bir ip ya da sabit bir rüzgar gerekir). Gündüz fotoğrafçılığı ayarlarının sağladığı kontrolü asla elde edemezsiniz, bu nedenle harika gece çekimleri yapmak istiyorsanız deneme yapmak için kendinize zaman ayırmayı unutmayın.

  Düşük ışık ve gece çekimi konusunda oldukça deneyimli olan Anthony Pidgeon, en iyi enstantane hızını elde etmek ve doğru beyaz dengesini bulmak için birkaç test çekimden başlamayı öneriyor: “Karanlık olduğu için görüntünün sensöre veya filme kaydedilmesi daha uzun sürecektir. Bu, yalnızca fotoğrafı çekmek için enstantane hızınızın daha yavaş olması gerektiği anlamına gelir.

  “Ortam ışığından ne aldığınızı gösteren bir temel pozlama elde etmeniz gerekiyor.” diyor Pigeon. “Ardından, parlak noktaları söndürmeden ne kadar uzağa gidebileceğinize bakın. ‘Bu havalı neon tabela, aşırı pozlama yaparsam hoş kırmızı ya da yeşil yerine beyaza dönüşecek.’ Temelinizi oluşturana kadar bununla uğraşırsınız.”

  Işığınızı bulun.

  Fotoğrafçı ve sanat yönetmeni Alex Tan, gece fotoğrafçılığının çalışmak için en iyi ortam olduğunu söylüyor çünkü gündüz çekimlerinin aksine ışık “değişmiyor. Tüm gece boyunca hemen hemen aynı. Birçok deneme yapma fırsatınız var. Işığın değişmesinden endişe etmeden doğru olduğunu düşündüğünüzü yakalayana kadar deneme yapabilirsiniz. Gündüz dışarıda olduğunuzda güneş ışığı sürekli değişiyor.”

  “Işığın değişmesinden endişe etmeden doğru olduğunu düşündüğünüzü yakalayana kadar deneme yapabilirsiniz.”

  Bu tutarlılık, düşük deklanşör hızlarına ve geniş bir diyafram açıklığına ihtiyacınız olsa bile size oynamak için zaman verir. Deneme yapabileceğiz, eşit şekilde aydınlatılmış uygun bir ortama sahipsiniz.

  Pidgeon, gece sokak fotoğrafçılığında ışığı keşfetmek için birkaç farklı yol öneriyor. “Nesnelerin şeklini veya ölçeğini tanımlamak için genellikle ışığı kullanmak istersiniz. Binanın bir tarafında, binanın nerede bittiğini ve gökyüzünün nerede başladığını anlayamayacağınız kadar az ışık olduğunda bu çok güzel görünmez.

  “Bu binanın köşesine küçük bir şey yerleştirmenin bir yolunu bulun, böylece kenarı göstermiş olursunuz.” diye devam ediyor Pidgeon. “Bu, ilgi uyandırmak için yeterli olabilir. Bazen bir aracın geçip, farlarının bir saniye parlamasını beklemek kadar basit olabilir. Bu size o küçük avantajı sağlar. Bu farklı bir zihin yapısıdır çünkü kompozisyonu gerçekten düşünmeniz gerekir. Üzerinde çalışacağınız az şey olduğu için bir şeyler eklemeniz gerekir.”

  Ayrıca bir ışık kaynağı getirmek ve ışıkla boyama yapmak isteyebilirsiniz. Küçük ve kolay taşınabilen birçok seçenek vardır. Pidgeon’ın da açıkladığı gibi, “Beş saniye pozlama yapın ve bir şeyin üzerine bir el feneri tutun. Telefonlarınızı kullanabilir ve ‘Üçe kadar saydığımda binanın bu küçük köşesini boyayacağız’ diyebilirsiniz.” Dijital çekim yapıyorsanız sonuçlarınızı hemen kontrol edebilirsiniz. “İşe yaramazsa” diyen Pidgeon şöyle devam ediyor: “Tekrar deneyebilirsiniz, gerçekten eğlenceli olabilir.”

  Keskinlik sağlayın.

  Daha uzun pozlama ve daha geniş diyaframdan dolayı nesnenize net bir şekilde odaklanmak zor olabilir. Tan, bulanıklığı önlemek için şunu öneriyor: “Diyaframınızı açıyorsanız veya enstantane hızınızı yavaşlatıyorsanız biraz daha sabit olmanız gerekebilir. Gece çekim yapmak biraz daha yavaş bir oyundur.”

  Tan, uyarıda bulunuyor: “Çoğu insan geceleri odağı kaçırıyor, nesneleri keskin olmuyor. Çok geniş bir alan derinliğine kadar açıldıklarında, keskinlik konusunda çok fazla tolerans yoktur. Nesneniz fotoğraf makinesinden bir veya iki inç uzağa hareket ederse aniden odak aralığının dışına çıkar.” Çekiminizi dikkatli bir şekilde ayarlamak ve nesneniz insansa onlardan hareket etmemelerini istemek görüntünüzün net olmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

  Manzara fotoğrafçısı Samuel Nute, çok uzun pozlamalar ve özellikle odaklanmaya dikkat gerektiren gece gökyüzü fotoğrafçılığı (bazen astrofotoğrafçılık olarak da adlandırılır) hakkında ipuçları veriyor. Tavsiyesi şöyle:

  “Elde etmeye çalıştığınız şeye bağlı olarak, deklanşörü 10 saniyeden bir dakikaya kadar herhangi bir yerde açık tutmak istiyorsunuz. Ancak bu sürede, fotoğraf makinesi hareket ederse çekim bulanık olacaktır.”

  Deklanşörü uzaktan kontrol etmek için bir kablo kullanmak, yani fotoğraf makinesine dokunmak zorunda kalmamak gerçekten çok önemlidir. Tripod kullanmak da önemlidir. Çünkü hareketi sınırlandırmanız gerekiyor.”

  Nute, rüzgarlı bir gecede ya da yıldız izleri yakalamaya çalıştığınızda fotoğraf makinesinin sallanmasını en aza indirmek için elinizdekileri kullanmanızı öneriyor: “Tripodunuzu kurabilir ve ardından bir tür kum torbasıymış gibi düşünerek tripodun rüzgarda hareket etmemesi için sırt çantanızı asabilirsiniz.”

  Hazırlık, sabır ve macera hissi.

  Gece fotoğraf çekmek için fotoğraf makinesi ayarlarınızım biraz daha fazla hassas olması ve basit gündüz fotoğraflarından biraz daha fazla hazırlık yapılması gerekir. Ancak ortaya çıkan sonuç harika olabilir ve objektifiniz aracılığıyla keşfettiğiniz gece sahneleri sizi şaşırtabilir.

  Pidgeon, karanlığa doğru yola çıkanlar için son bir öneride bulunuyor ve asıl işin “ona bir macera olarak bakmak, onu daha fazla kontrol odaklı olmaya karşı çekici veya ilginç bir resim yapan şey budur.” olduğunu söylüyor. “Teknik açıdan işe yarayan bir şey ortaya çıkabilmek için belirli bir kontrole ihtiyacınız var ancak gece fotoğrafçılığında ortaya çıkan rastgele şeyleri kabul edersiniz. Böyle bir zihin yapısına sahipseniz harika çekimler yapabilirsiniz.”

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR