28.9 C
Lefkoşa
Pazartesi, Temmuz 22, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaGüncelSendikalar, maaş kesintisiyle ilgili yasa gücünde kararname için ara emri talep etti

  Sendikalar, maaş kesintisiyle ilgili yasa gücünde kararname için ara emri talep etti

  KTAMS, KAMU-İŞ, KAMUSEN, KTÖS, KTOEÖS, TÜRKSEN,DEV-İŞ, HÜR-İŞ, KOOP-SEN,GÜÇ-SEN,VERGİ-SEN,BES,TIP-İŞ, MALİYE-SEN,DAÜ-SEN ve DAÜ BİR-SEN, Anayasa Mahkemesi’nde dava dosyalayarak, maaşlarda kesinti yapılmasını öngören yasa gücünde kararnamenin iptalini ve kararname ile ilgili ara emri çıkarılmasını talep etti.

  Bugün maaş kesintisiyle ilgili yasa gücünde kararname ile ilgili dava dosyalayan sendikalar, basına açıklama yaptı.

  KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, hükümeti “yönetememekle ve beceriksizlikle” suçlayarak, istifaya çağırdı.

  Hayat Pahalılığının (HP) maaş artışı olmadığını vurgulayan Maviş, enflasyonun yüzde 110, gıda enflasyonunun yüzde 126 olduğunu ve dövizin bir yılda iki katına çıktığını anlattı.

  Çalışanların HP’den fedakarlık yapmayacağını vurgulayan Maviş, hükümetin çalışanların ekmeğine ve emeğine göz koyamayacağını ifade etti.

  Maviş, “Mücadelemiz artarak devam edecek. Koltuklarda oturanlar zannetmesinler ki cenazelere katılarak, düğünlere giderek, festivallerde kurdele keserek o koltuklarda kalmaya devam edecekler. Bugün burada bir zelzele başlayacak ve o Bakanlar Kurulu’nun her bir boyası kafalarına düşene kadar devam edecek” diyerek sözlerine son verdi.

  KTAMS Başkanı Güven Bengihan da konuşmasında, kendilerinin ülke, gelecek ve emekçiler için gaileleri olduğunu kaydederek, hükümete meydanı boş bırakmayacaklarını vurguladı.

  Sendikaların avukatlarından Öncel Polili ise, maaşlardan kesinti yapılmasını öngören yasa gücünde kararnamenin iptali ve yürürlüğünün durması için Anayasa Mahkemesine başvuru yapacaklarını söyledi.

  Polili, Bakanlar Kurulu’nu Meclis’in yetkilerini gasp etmeyi alışkanlık haline getirmek ve demokratik hukuk devletinin en temel noktalarına dahi saygı göstermeden kararlar almakla suçladı.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR