30.8 C
Lefkoşa
Çarşamba, Temmuz 24, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaGüncelDimitriu, Nava ile görüştü

  Dimitriu, Nava ile görüştü

  Güney Kıbrıs Meclis Başkanı Annita Dimitriu’nun dün, Avrupa Komisyonunun Yapısal Reform Destek Bölümü Genel Direktörü Mario Nava ile görüştüğü bildirildi.

  Alithia gazetesinin haberine göre Dimitriu, herkesin Kıbrıs sorununun iki toplumlu ve iki kesimli federasyon çerçevesinde çözülmesine yönelik müzakerelerin yeniden başlamasına katkı koyması gerektiğini söyledi.

  Habere göre Dimitriu, Avrupa Komisyonunun Yapısal Reform Destek Bölümünün çalışmaları ve Kıbrıs’ta finanse ettiği işlerden bahsederek, iki toplum arasındaki iş birliğiyle temasların faydalı olduğunu ve ülkenin geleceği için olumlu koşulların yaratılmasına katkıda bulunduğunu belirtti.

  Dimitriu, iki toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesinin yaptığı çalışmaların teşvik edilmesi gerektiğine işaret ederek, komitenin bugüne kadar yaptığı işlerin Kıbrıs halkı için “paha biçilemez” olduğunu söyledi.

  Avrupa Komisyonunun ara bölgeye büyük bir enerji parkı yapılması önerisinin hayata geçirilmesine yönelik yöntemlerin tartışılması gerektiğini ifade eden Dimitriu, bu çalışmanın da her iki toplumun faydasına olduğunu ve önem taşıdığını dile getirdi.

  Dimitriu, sözlerinin devamında ise mevcut aşamada Kıbrıs sorunuyla ilgili genellemelerin yeterli olmadığını ve gerek Guterres Çerçevesi, gerekse kırmızı çizgilerle ilgili net olmak gerektiğini söyledi.

  Çözüm sürecindeki durağanlığın ve henüz aşılamamış olan çıkmazın ciddi tehlike oluşturduğuna işaret eden Dimitriu, DİSİ’nin müzakerelerin yeniden başlaması için elinden gelen katkıyı koymaya hazır olduğunu belirtti.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR