20.1 C
Lefkoşa
Pazar, Mayıs 19, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaDünyaİtalya'da La Scala Operası'nın yeni sezon açılışı protestolar eşliğinde yapıldı

  İtalya’da La Scala Operası’nın yeni sezon açılışı protestolar eşliğinde yapıldı

  İtalya’nın dünyaca ünlü La Scala Operası’nın yeni sezonu Rus besteci Modest Mussorgsky’nin eseriyle açıldı. İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın da katıldığı yeni sezon açılışı protestolar eşliğinde yapıldı. Aralarında Ukraynalıların olduğu bir grup, açılışta Rus operasından bir eserin tercih edilmesine karşı çıktı.

  İtalya’nın dünyaca ünlü La Scala Operası’nın 2022-2023 sezonunun ilk temsilinde Rus besteci Modest Mussorgsky’nin bestelediği “Boris Godunov” operası sahneye koyuldu.

  Milano kentindeki tarihi operadaki, sezonunun ilk temsiline, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İtalya Senatosu Başkanı Ignazio La Russa, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Milano Belediye Başkanı Giuseppe Sala’nın aralarında bulunduğu üst düzey davetliler katıldı.

  La Scala Operası, yeni sezonun ilk temsilinde Rus besteci Modest Mussorgsky’nin bestelediği “Boris Godunov” operasını sahneye koydu.

  İtalya’nın dünyaca ünlü La Scala Operası’nın 2022-2023 sezonu açılışı protestolara sahne oldu.

  Aralarında Ukraynalıların da olduğu bir grup, La Scala’nın sezon açılışında Rus operasından bir eseri tercihe etmesine karşı çıkarken, savaş karşıtı ve Rusya aleyhinde dövizler açtı.

  Bir başka grup ise hayat pahalılığı ve yüksek enerji maliyetleri dolayısıyla Giorgia Meloni liderliğindeki sağ koalisyon hükümetini ve AB’yi protesto etti.

  Cumhurbaşkanı Mattarella, operaya gelişinde, La Scala’nın sezon açılışının bir Rus eseriyle yapılmasına yönelik eleştirilere değinerek, “Büyük Rus kültürü Avrupa kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Bu geri dönülmez bir husustur. Savaşın sorumluluğu Rus halkına veya kültürüne değil, o ülkenin yönetimine aittir” dedi.

  Başbakan Meloni de bu konuya ilişkin, “Ukrayna’daki çatışmaya dair benim tutumumu biliyorsunuz ancak bence kültür başka bir şey ve farklı konuları karıştırma hatasını yapmamalıyız. Rus halkıyla, Rus tarihiyle bir derdimiz yok, bizim derdimiz siyasi olarak egemen bir ulusu işgal etmeye karar verenlerin tercihleridir. Bu iki hususu ayrı tutmak doğru olandır” sözlerini kullandı.

  La Scala Operası, sabah saatlerinde de “Son Nesil (Ultima Generazione)” olarak anılan bir grup aktivistin boyalarla gerçekleştirdikleri protestoya maruz kalmıştı.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR