25.8 C
Lefkoşa
Pazar, Nisan 21, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaGüncelUBP Değirmenlik Akıncılar Belediye Başkan Adayı Ebru Törehan katıldığı canlı yayında vurguladı...

  UBP Değirmenlik Akıncılar Belediye Başkan Adayı Ebru Törehan katıldığı canlı yayında vurguladı “Bölgedeki işsizlik sorununu bitecek”

  Ulusal Birlik Partisi (UBP) Değirmenlik Akıncılar Belediye Başkan Adayı Ebru Törehan, insanlarla bire bir konuşarak bölgedeki sorunları tespit ettiğini ve sıkıntıların çözümü için projeleri hazırladığını kaydetti.

  Yerel hizmetlere evrensel bir bakış açısıyla yaklaşacağını söyleyen Törehan, bölgesel kalkınmanın öncelikli hedefi olduğunu kaydetti.

  Ebru Törehan bölgesel kalkınmanın ilk adımı olarak bölgedeki işsizlik sorununu çözeceğini vurguladı.

  Törehan, Kıbrıs Postası Web TV’de katıldığı Objektif programında hedeflerini paylaştı.

  Programın başında neden belediye başkan adayı olduğuna ilişkin soruyu yanıtlayan Törehan, “Aslında hiç düşünmediğim bir konuydu ama bölge insanından bu talep gelince, neden olmasın dedim” diyerek adaylık süreci hakkında bilgi verdi:

  “ADAY OLMAMI İNSANLARIMIZ TALEP ETTİ”

  “Değirmenlik Spor Kulübü’ne sponsor olduk. Değirmenlik halkıyla bir bağ oluştu aramızda.  Eşim ile birlikte ‘sadece kulüp için değil, bu insanlar için ne yapabiliriz ‘diye düşünmeye başladık. Farklı talepler geldi, çok çeşitli sorunlar olduğunu gördük ve bunların çözümü için uğraş vermeye başladık. Bir anda insanlar bize “neden siz Belediye Başkanı olmuyorsunuz” sorusunu sormaya başladı. İnsanların sorunlarıyla ilgilenilmediğini görünce hiç aklımda yokken bölgeye ve bu güzel insanlara hizmet etmek için aday olmaya karar verdim. Şimdi de köyleri gezerken “iyi ki aday oldunuz, çok mutlu olduk” gibi yorumlar geliyor.”

  Değirmenlik Akıncılar Belediye hududunu adım adım gezdiğini, her eve girip insanları dinlemeye başladığını anlatan Ebru Törehan, “Yeni yeni insanlarla tanışmak çok keyifli… Köylerimizi tek tek geziyorum, insanımıza bire bir dokunarak, belediyeden beklentilerini alıyorum. Ayşe Teyze, Ahmet amca ne istiyor, küçük esnafın, üreticinin beklentisi ne bugüne kadar onlara sorulmamış.. Ben bölge insanımızın istekleri doğrultusunda çalışmalarıma hız vermiş durumdayım” dedi.

  ÖNCELİK BÖLGESEL KALKINMA

  Törehan, bölgenin ekonomik olarak geri kaldığını belirterek, “Manifestomuzda en önemli önceliğimiz bölgesel kalkınma olacak” dedi. Ebru Törehan, bölgesel kalkınmanın ilk ayağı olarak gördüğü işsizlik sorununu ortadan kaldırmak için projelerin hazırlandığını kaydetti:

  “Manifestomda yol, su, çöp toplama, hayvanların ıslahı, çevre düzenlemesi, elektrik gibi konular yok.. Bunlar zaten belediyenin asli görevidir.. Bunlar yapılacak.  Ben istihdam sorununu çözmek istiyorum.. İnsanlar, özellikle gençlerimiz işsiz. Önceliğim bu sorunu çözmek. Belediye bünyesine yapılacak istihdam ile bu sorun çözülmez. Belediyeye gerek olduğunda yasalar çerçevesinde zaten istihdam yapılacak ama bizim bölgedeki işsizliği sonlandıracak farklı düşüncemiz var. Yeni işyerlerinin açılması mevcut iş yerlerinin kapasitesinin artırılıp yeni istihdamlara olanak sağlanması. Ben bunlar için yeni kaynaklar yaratacağım. “

  “İŞSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRACAK PROJELER HAZIR”

  İşsizliği 3 yıl içerisinde minimuma indirecek projelerin hazır olduğunu belirten Başkan adayı Törehan, “Seçim yasakları olduğu için detay veremiyorum şu an ama biz hesabımızı kitabımızı yapmış durumdayız. Neyi üreteceğiz, nasıl üreteceğiz, nereye satacağız. Bakın ben bir finansçıyım. Bunları hazırlamak benim için çok kolay. İşverenlere projelerimizi açtığımızda insanlar şaşırıyor. Ben o iş yerinin kapasitesini geliştirdiğim anda yeni istihdam kapıları da açılmış olacak.”

  Ebru Törehan, kalkınma için ürettikleri projelerle işsizlik sorununu çözmek için hamleler yapılmaya başlandığında küçük esnafın da paralel bir şekilde gelişiminin sağlanacağını ve bunun da büyük işletmelerin iş hacmini genişleteceğini söyledi.

  Merkezi hükümetle de çalışmaların yapılacağını, projelerin paylaşılacağını ifade eden Törehan, “İnsanımızla görüştüm, görüşüyorum, sıkıntıları tespit ettim. Bu sıkıntıların çözümü için projelerimi hazırladım. Bu çalışma metodu ile bölgenin kalkınmasını hep birlikte sağlayacağız” dedi.

  TURİZM POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKARILACAK

  Değirmenlik Akıncılar bölgesinin 22 köyden oluştuğunu ve birçok fırsatı içinde barındırdığını belirten Törehan, tarımsal aktivitelerden tarihi kültürel miraslara kadar zengin bir bölgeye sahip olduklarını söyledi. Törehan, bölgenin potansiyelini hayata geçirmeleri gerektiğine vurgu yaptı.

  Başkan adayı Törehan, “Hava limanı bölgemizde. Turistlerin ülkemizi ilk gördükleri yer. Birçok tarihi mirasımız var, sahip çıkılmamış. Biz bu konuya eğileceğiz. Potansiyeli hayata geçirmeliyiz. Bölgelerimizde mağaralar var, tarihi yerler var, bunları turizmin hizmetine sokmamız gerekiyor. Yolun kenarında şehit anıtımız var mesela ama ağaçlardan görünmüyor. Düşünün ki; turistin ülkeye girdiği yol boyunca bir tane tarihi yerleri gösteren tabela yok.  Turistleri bölgeye çekmek için ne yapmamız gereken çalışmaları hazırladık” diye konuştu.

  “ÜRETİCİNİN SORUNLARINA EĞİLECEĞİZ”

  Geniş bir coğrafyaya sahip olduklarına vurgu yapan Törehan, “Bölgemizde tarım ve hayvancılık çok yaygın. Tarım Bakanlığı ile bölgedeki durum hakkında 4-5 saat süren bir toplantı yaptık. Ciddi sorunlar var, bunların çözülmesine yönelik neler yapılabilir konuştuk. Atık sorunu, su sorunu gibi çözüm bekleyen sıkıntılar var. Üreticimizin sorunlarını çözmeliyiz ki daha çok üretebilsin, daha çok kazanabilsinler” dedi.

  GENÇLERİN KÖTÜ ALIŞKANLIKTAN UZAKLAŞMASI İÇİN SPORA YATIRIM

  Hayatı boyunca spor ve eğitime çok önem verdiğini anlatan Törehan, gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağlayabilmek için sporun önemine vurgu yaptı. Bu vizyon ile hareket ettiğini kaydeden Törehan şöyle konuştu:

  “Biz eşimle birlikte o nedenle spor kulüplerine destek olmaya başladık. İşsiz gençlerin, uyuşturucu ya da kötü alışkanlıklar edindiklerini gördüğümüzde “ne yapabiliriz” diye düşündük.. Ve spor.. “Gençlerin spor yapmasına olanak sağlayalım” dedik.. Spor gençleri kötü alışkanlıklarından uzak tutuyor. Biz sadece Değirmenlik için değil, desteklerimizi başka kulüplere de yapıyoruz. Şimdi ben Başkanlık için adayım. Halkımızın takdiri ile başkan olduğum zaman belediyenin de imkanlarıyla bölgemizde çok daha fazla gence spor olanağı sunmak istiyorum.”

  AKINCILAR’A ÖZEL PROJELER

  Ebru Törehan belediyeler reformu ile artık Akıncılar’a da hizmet götürüleceğini ifade ederek, Akıncılar’ın özel bir yer olmasından dolayı burası için farklı projeler hazırladıklarını ifade etti:

  “Akıncılar çok değerli bir bölge.. Nüfus çok küçük ama toplumsal değerleri yitirmemiş. Bunu daha kozmopolit bir hale getirmek istiyoruz. Festivalleri var, bunları geliştireceğiz. Bölgede drag yarışları yapılıyor ama bunun için yol kapanıyor. Biz o bölgede bu çok takipçisi olan yarışların yapılmasına yönelik özel bir proje hazırladık. İşte bu proje ile esnaf için yeni alanlar yaratacağız.”

  Akıncılar sakinlerinin Güney Kıbrıs ile geçişlerin sağlanacağı kapı talepleri olduğunu sözlerine ekleyen Törehan, “Bu konuyu manifestomuza aldık.  Seçim sonrasında göreve geldiğimizde ilgili mercilerle bunları görüşüp kapının açılması için ne gerekliyse yapacağız” şeklinde konuştu.

  “ÖRNEK BİR BELEDİYE YARATACAĞIZ”

  Örnek bir belediye yaratmak için çok değerli insanlardan kurulu belediye meclis üyeleri ile yola çıktıklarını ifade eden Törehan, “Çok iyi bir kadro kurduk. Belediye Meclis üyelerim ile birlikte heyecanlıyız. Bir an önce göreve gelmeyi ve sorunların çözümü noktasında çalışmayı istiyoruz” dedi.

  Törehan programın sonunda vatandaşlara şöyle seslendi:

  “İlk işimiz insanların maddi seviyelerini yükseltmek. Ben insanların potansiyelini kullanmasını sağlayacağım. Cıvıl cıvıl, birbirleri ile barışık, festivalleriyle, spor kulüpleriyle bir arada olan mutlu insanların yaşadığı bir bölge yaratma hedefindeyim. Bunun için adayım ve desteğinizi istiyorum”

   

   

   

   

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR