30.8 C
Lefkoşa
Çarşamba, Temmuz 24, 2024
DAHA FAZLA
  Ana SayfaKültür & SanatAziz Nikolaos Anıt Müzesi’nde 11’inci yüzyıldan resimler ortaya çıktı

  Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’nde 11’inci yüzyıldan resimler ortaya çıktı

  Antalya’nın Demre ilçesinde ‘Noel Baba’ olarak bilinen Aziz Nikolaos’ın anıt müzesinde yapılan çalışmalarda 11’inci yüzyıldan duvar resimleri ortaya çıkarıldı.

  Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Demre ilçesinde bulunan Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’nde restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışması devam ediyor.

  Çalışmalar kapsamında müzedeki 11’inci ve 12’nci yüzyıldan kalma duvar resimlerinin belgeleme ve konservasyon çalışmaları sürüyor.

  Yüksek Restoratör-Konservatör Kültür Varlıkları Koruma Uzmanı Uğur Yalçınkaya başkanlığındaki üç kişilik ekip tarafından yürütülen çalışmalarda, duvar resimlerini oluşturan özgün malzemeler ve bozulmalarına yönelik ileri tekniklerde bilimsel analizler yapılıyor.

  DUVAR RESİMLERİ DİJİTALLEŞTİRİLDİ

  Uğur Yalçınkaya, çalışmalar hakkında bilgi verdi:

  Tüm duvar resimleri iskelelerle yaklaşılarak yakından incelendi, paftalara aktarıldı, dijitalleştirildi.

  Elde edilen bilgilerde, duvar resimlerinin Orta Çağ’da kireç esaslı sıvalar üzerine mineral pigmentler kullanılarak, ‘Secco’ (kuru sıva üzerine resim yapma) tekniği ile yapıldığı tespit edildi.

  SAĞLAMLAŞTIRMA YAPILIYOR

  Restorasyon çalışmaları sonrası yapılacak yeni çatı, yapıda sağlamlaştırma ve tamamlanan yeraltı ve yağmur suyu tahliye drenaj sistemi ile resimlerin daha korunaklı hale geleceği belirlendi.

  Sıva ve boyalar, özel malzemeler enjekte edilerek resimler sağlamlaştırılıyor. Resimlerin yüzeylerinde çevresel koşullardan dolayı oluşan kirlilikler, özel malzemelerle temizleniyor.

  Resimler üzerinde yapılan konservasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra, bakımları yapıldığı takdirde duvar resimleri gelecek nesillere aktarabileceğimiz önemli bir kültür mirası olacak.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  İLGİLİ HABERLER

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  popüler haberler

  SON YORUMLAR